Община Банско променя правилника за работа на банята в Добринище

Общинският съвет в Банско прие промени в правилника за организацията и дейността на общинското предприятие „Минерална баня Добринище“. С новите изменения отпада ограничението от 50% отстъпка за ползване на басейна за лица в надтрудоспособна възраст с постоянно жителство в общината само в понеделник и сряда.

Това означава, че възрастните жители вече могат да ползват услугата за едно евро всеки ден от седмицата, без ограничения, посочва предложението на кмета Стойчо Баненски. Текстът за „лица в надтрудоспособна възраст“ също е уточнен – право на по-ниска такса имат всички жители на общината, навършили 62 години. Общинските съветници одобриха и промени в правилника за устройството и дейността на общинското предприятие „Благоустрояване Банско“. Те са свързани с предложение на директора Александър Рупчин за промяна в структурата на предприятието, без да се променя числеността на персонала. Целта е оптимизиране на дейностите и повишаване на тяхното качество. На заседанието бе прието и предложение за събиране на приходи и извършване на разходи до приемането на общинския бюджет. Съветниците гласуваха положително и по докладна за свикване на извънредно заседание на Общото събрание на Асоциацията по ВиК на територията, обслужвана от „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД. Освен това бяха приети годишните отчети за изминалата година за изпълнението на програмите за качество на атмосферния въздух, за участието на община Банско в Регионалната програма за управление на отпадъците за 2021–2028 г. (за общините Разлог, Банско, Белица и Якоруда), както и на програмата за опазване на околната среда в общината.

Връзката между Царево, Бродилово и Кости се възстановява

В Царево започна строителството на временен път, след като наводнението в началото на октомври направи неизползваем моста над река Изгревска.

От Пътната агенция съобщиха, че ще бъде възстановена връзката  между селата Кости, Бродилово, Българи и общинския център Царево. Очаква се временния път да бъде завършен до 31-ви декември. С цел безопасност на пътуващите достъпът до моста беше ограничен и трафикът беше пренасочен по общински пътища през Царево-Бродилово и след това по пътя Малко Търново, както и по третокласния път Босна-Визица. Пътната агенция изготви проект за временния път. Трасето преминава през горски и общински терени. Строителството е възложено на фирмата, с която агенцията има сключен договор за текущо поддържане на републиканската пътна мрежа в област Бургас. Заедно с това АПИ подготвя процедура за избор на изпълнител за основен ремонт на мостовото съоръжение над река Изгревска.

Забраната за достъп до Елените е отменена частично

Обстановката към момента в Елените е нормална. Още днес се отменя забраната, с която се ограничаваше достъпът до вилното селище и хората ще могат да се върнат в имотите си, за да вземат най-необходимото като документи и вещи, останали там при бедствието. Това обяви преди минути областният управител на Бургас Владимир Крумов. 

Почистването в засегнатото от водната стихия селище днес също продължава, но до 17:00 часа, тъй като метеоролозите отново прогнозират валежи от дъжд. Вечерта влизането във вилното селище отново ще бъде ограничено до 08:30 часа на следващия ден. Движението на автомобили остава забранено, за да не се затруднява работата на тежката техника, която продължава разчистването на района.  Там още няма ток и вода като част от мерките за безопасност. Хората ще бъдат оповестени чрез BG Alert. „Надяваме се от утре обстановката да се нормализира метеорологично и ще преустановим забраната, за да могат в светлата част на денонощието хората да посетят имотите си“, добави Крумов. Ще бъде сформирана комисия, която да установи дали дерето може да бъде почистено, за да се осигури водооток при евентуален силен дъжд. В община Несебър вече се приемат заявления за деклариране на щети, като за удобство на жителите документи могат да се подават и в кметството в Свети Влас. Около 100 души са настанени в обекти, осигурени от общината, предоставя се храна и грижа. Училищата в Свети Влас, Кошарица, Несебър, Слънчев бряг и Равда ще останат на онлайн обучение до четвъртък включително, а детските градини работят нормално. Пробите на питейните води в Елените и в Царево не са много добри и е издадено указание от РЗИ – Бургас да не се използва вода за питейни нужди. Взети са и повторни проби.

Изграждат нова Световна сцена за джаз фестивала в Банско

Най-новата вечерна локация на „Банско джаз фестивал“ е „Световна сцена“ в градския парк на планинския курорт. С това сцените на тазгодишното издание на фестивала стават три, а наред с тях ще има и три джаз точки в града, девет срещи с джаз историята на България и 30 концерта на двете големи сцени.

Всяка вечер от 2 до 10 август на „Световната сцена“ ще излизат формации от цял свят, които създават интригуващ фюжън от различни стилове, съобщиха организаторите от Асоциация „Фестивалите в България“. Музиканти от Италия, Турция, Индонезия, Израел, Молдова и Ирландия, както и три проекта от България ще излязат на вечерната сцена в парка, а всички събития са с вход свободен. Елегантен джаз от златните години представя концертът на Фабио Лепоре с неговия квартет на 5 август, съобщиха организаторите. От там посочват, че Лопере е наричан „енциклопедия на джаза на италиански” и е изнасял концерти в над 70 държави. На 3 август формацията от ирландски и български музиканти и танцьори Sonas ще представи истински спектакъл за публиката, съобщават още организаторите. Фънк ще звучи в концерта на 4 август, когато е концертът на израелското трио Spice’n’Space. Турската джаз певица Мелтем Еге впечатлява почитателите на джаза с интересния си път и забележителното си вокално майсторство, съобщават още от Асоциация „Фестивалите в България“. Учила в Билкент и в Бъркли, печелила множество конкурси, днес тя живее в Лос Анджелис и преподава в California Institute of the Arts. 

На 6 август публиката ще слуша музиката, която създава Вали Богеас със своя бенд, съчетавайки традиционни молдовски и балкански мелодии и инструменти с модерни европейски елементи и прийоми. Най-далечната точка, от която пристигат музиканти за програмата на световната сцена в Банско, е Индонезия, посочват организаторите. Великолепната седморка музиканти от Джакарта, обединени по името Keubitbit, комбинират световна музика, фолклор и джаз с много нюанси от музиката на крайбрежието на Суматра, вплитайки и мелодични елементи от Близкия Изток, допълват от „Банско джаз фестивал“. Те ще свирят в закриващата вечер на 10 август. Официалното откриване на „Световната сцена“ е на 2 август, събота, с BSO (Bingo Symphony Orchestra), които съчетават джаз, рок, ъндърграунд и класическа музика. BSO събира Орлин Цветанов, цигулар от състава на камерния ансамбъл “Софийски солисти”, който съпровожда Лили Иванова в сценичните й изяви, виолончелистката София Радилова от Симфоничния оркестър на БНР, китариста Георги Маринов, по чиято идея е създаден BSO, барабаниста Стефан Горанов и басиста Евден Димитров, едно от най-ярките с авторската си музика лица в модерната ни музика, съобщават още организаторите на фестивала.

На 7 август на сцената ще излязат Ралица Бежан и Unforgetta band с възродения проект “Незабравимите”  с едни от най-красивите български песни от 30-те до 80-те години на миналия век. 30-годишнината от създаването си ще представят на „световната сцена“ на Банско джаз фестивал Durty Purchase на 9 август в Банско. Концертите се осъществяват с подкрепата на: Италианския културен институт, Посолството на Ирландия в България, Отдел “Култура и туризъм” при Посолството на  Република Турция в България, Посолството на Израел, Посолството на Молдова в България, Посолството на Република Индонезия в България и на Почетното консулство на Република Индонезия в Банско, както и Национален фонд „Култура“. Банско джаз фестивал се организира от Асоциация „Фестивалите в България“ с подкрепата на Община Банско и Министерството на културата.