В Асеновград продължава битката срещу незаконните сметища

Община Асеновград почисти за пореден път нерегламентирани замърсявания, които се образуват на територията на града. Разчистено е околовръстното шосе в посока с. Червен – по улица „Миньор“. Почистването на нерегламентираните замърсявания ще продължи докато постепенно не бъдат премахнати всички незаконни сметища. Почистването се извършва, както с машини, така и с ръчен труд. А извозването на събраните отпадъци се извършва постоянно. Съставени са множество актове на установени на място нарушители, които са замърсявали. Някои от тях са заловени по сигнали на граждани, а други – при регулярни проверки на служители от Отдел „Екология и околна среда“ към община Асеновград. Администрацията призовава хората, които забележат нарушители, изхвърлящи отпадъци на нерегламентирани за целта места, да сигнализират незабавно на телефони: 0331 20 304; 0331 20 238; 0331 6 22 33, както и на тел. 112, за да се предприемат необходимите своевременни мерки. При възможност, свидетелите на нарушението биха могли да направят и снимка в момента на извършване на нарушението. Община Асеновград разчита на активната гражданска позиция и на съвместните действия с гражданите за справяне с образуването на незаконните сметища. Припомняме, че за изхвърляне на строителни отпадъци и мебели жителите на общината могат да ползват площадката за безплатно депониране, разположена при депото.

В Минерални бани продължава събирането на местните данъци и такси

Продължава събирането на местните данъци и такси в община Минерални бани. Налозите се декларират и плащат до 30 април на годината. Невнесените в срок данъци по ЗМДТ се събират заедно с лихвите по Закона за лихвите върху данъци, такси и други подобни държавни вземания – чл. 4, ал. 2 от ЗМДТ, каза началникът на данъчната служба в община Минерални бани Стойчо Запрянов.

Местните такси са прости и пропорционалниТе се събират от общините и се дължат за предоставените от тях услуги, като събиране на битови отпадъци, ползване на пазари, тържища, панаири, тротоари, площади и улични платна или ползване на детски ясли, детски градини, детски кухни и за др.

Местни такси се събират още за общински социални услуги, технически услуги, административни услуги, за притежаване на куче и други. Размерът на местните такси се определят с наредба на общинският съвет въз основа на извършваните разходи (материално-технически и административни) за предоставяне на съответната услуга. Наредбата се публикува в сайта на съответната община. В наредбата са регламентирани и редът и условията за освобождаване от заплащане на съответната такса.

Делегация на УНИЦЕФ посрещнаха в Несебър

Кметът на Община Несебър Николай Димитров посрещна делегация на УНИЦЕФ, водена от г-жа Кристина де Бройн, официален представител на организацията за България. Главната дискусия на срещата бе процесът на интеграция на украинските деца, които през последната година заедно със семействата си намериха нов дом в община Несебър.

Кметът Димитров поясни, че Несебър и прилежащите му селища са обект на повишен интерес за украинските граждани. По време на срещата стана ясно, че общината, в изпълнение на Закона за предучилищното и училищно образование, оказва изключително съдействие при записване на децата в учебните заведения на територията си. Броят на украинчетата, посещаващи общинските детски градини е 33. Училищата на територията на общината дават образование на общо 115 деца в прогимназиална и гимназиална възраст. Г-н Димитров подчерта, че работата с деца с чуждестранен произход изисква търпение и много разбиране. Местните образователни институции, в резултат от характерните за последните години процеси на заселване на семейства от различни държави на територията на общината, са натрупали значителен опит в интеграцията на деца, за които българският не е роден език. Важна роля в помощ на украинските семейства оказва и общинската организация на БЧК, която работи по различни програми за подпомагане на украински граждани. Освен редовните дейности по разпределение на хранителни продукти, в последните дни червенокръстците от Несебър са раздали 300 одеала по програма на УНИЦЕФ и продължават да работят за по-бързата и пълноценна интеграция на украинците, които избраха да живеят в община Несебър.

“Кукерландия” завърши с концерт на Ансамбъл “Тунджа”

По християнска традиция българите дават прошка на своите близки. В последния ден от Международния маскараден фестивал „Кукерландия“ на сцената зад Спортна зала „Диана“ бяха представени традициите на празника Сирни Заговезни. Многобройните му названия – Прошка, Прочка, Поклади, са свързани с типичната за празника обредност. Чества се винаги в неделя, седем седмици преди Великден. На празника беше показано искането на прошка от по-възрастните, както и „хамкането“ с халва. Хвърлянето на дървени и стрели и прескачането на огъня за здраве, традиции, датиращи от езически времена,  също бяха представени на Сирни Заговезни.

Двадесет и четвъртото издание на Международния маскараден фестивал „Кукерландия“ завърши с концерт на Фолклорен ансамбъл „Тунджа“, ръководен от хореографа Петър Димитров. Танцьорите и музикантите показаха богатата палитра от фолклорни традиции на България.

       Довиждане „Кукерландия“! Хубавото време в Ямбол показа, че маскираните вестители на доброто от всички краища на България отново са събудили природата за нов живот. Благодарим на всички жители и гости на града, които преживяха емоциите от фестивала в изминалите дни!

Излиза от печат новата книга “ГЛАВА – ТЕЛЕВИЗОР” на Дончо Кръстев

Утре излиза от печат новата книга “ГЛАВА – ТЕЛЕВИЗОР” на лечителя Дончо Кръстев. Той е управител и действащ терапевт в Здравен център ДАР в София, основан през далечната 1991 година. Освен лечител, той е автор на 7 книги, създател на методиката „Танцът на Спиралата – йога на безкрая“.

Дончо Кръстев практикува бойни изкуства, като през 1996 г. основава първия в Хасково Кунг фу клуб „Бял тигър“. Като се загледа по-внимателно човек, няма как да не открие в него много чисто житейски сходства с Джеки Чан, само че на едно по-друго ниво.

Казват, че има 2 вида зодии – Скорпион и ухапаните от Скорпиона. Дончо Кръстев е от първия вид. Не случайно изучава и практикува медицина вече над 30 години. Защото болните са много, а скорпиони и всякакви други отровни гадинки дебнат отвсякъде. И телевизори – с огромни пипала са обхванали родната ни планета. Спасение има, и то е в познанието и личната ни отговорност. В настоящата си книга  „ГЛАВА – ТЕЛЕВИЗОР“ авторът Дончо Кръстев по един забавен и сатиричен начин е обрисувал картинката на нашето време. Може би всеки ще открие в коя буква или цифра се е превърнал, или е на път да се превърне. Ако ви стиска, потърсете и отворете книгата, казва авторът Дончо Кръстев. Повече информация за лечителя и твореца може да откриете на: www.vedona.eu и www.dar-center.com

Мюмюн е най-популярното име в ардинското село Башево

В Ардинското село Башево името Мюмюн носят пет души. Това са 77-годишният Мюмюн Дурмуш, 66-годишните Мюмюн Махмуд, Мюмюн Билал и Мюмюн Мехмед, и 63-годишният Мюмюн Вадеттин.

Срещаме ги в центъра на родопското село. Заедно с тях бе и кметът на Башево Мюрен Сали. Той сподели, че в периода от 40-те до 70-те години на миналия век  в района Мюмюн, Али, Вели, Мехмед, Ахмед са били най-предпочитаните турски имена за момченцета, а Айше, Зейнеб, Фатме, Емине за момиченца.

Сирни Заговезни отбелязват днес в Минерални бани

Палене на огън и прескачането му организират в Минерални бани на Сирни Заговезни. Традицията се спазва от векове и ще се проведе от 18,30 часа днес на кръстовището пред дома на Атанас Бойчев. Организатор на проявата е НЧ “Заря” – Минерални бани.

Неделята след Месни заговезни е последният ден, в който всички решили да следват Великия пост по Православния календар вкусват млечни продукти, риба и яйца. Затова на Сирна Неделя, преди да пристъпят към същинското лишение от животинска храна, вярващите се освобождават от стаявани обиди към ближните си и дават прошка на всички, които са ги наранили с постъпки или тежки думи и искат прошка. На вечернята в храмовете, православните си разменят т.нар. „братско целуване“ с думите „простено“ – „прости“ и така с освободена съвест навлизат във Великия пост. В дните на поста духовните наставници приканват миряните към по-чести молитви, покаяние и смирение, които дават добри плодове, но само ако от все сърце са простили и прощават на всички. Прошката, за истински отдадените на християнските добродетели, се отъждествява с безкрайната Христова любов към човека.

Според Свещеното писание, даването на прошка от Бога е съпътствано с възраждане и преобразяване на човешката душа. Самата Църква на този ден припомня изгонването на Адам и Ева от Рая и лишаването им от божествената храна, за да покаже колко пагубни и вредни за спасението и духовния живот са лакомията, непокорството и незачитането на Бога. Въпреки това, Създателят показва любовта си, като изпраща Своя единороден Син, който да изкупи стореното от тях, без да има вина. Със страданията си на кръста Иисус Христос дава пример като прощава на своите мъчители и убийци, докато изпитва нечовешки мъки и страдания. Много са и примерите в житията на светиите как мъчениците за Христовата вяра се молят за тези, които ги измъчват. Затова се счита, че християнството е религия на всеопрощението.

Държавата предостави безвъзмездно имот на община Созопол

Областният управител проф. Мария Нейкова предоставя за безвъзмездно ползване имот държавна собственост на община Созопол за задоволяване на обществени потребности на жителите от с. Равадиново. На терена от 2890 кв.м. ще се изгради нова сграда за широко обществено ползване и облагородяване на центъра около храм „Св. Иван Рилски“.

„Село Равадиново има нужда от изграждане на сграда, която да осигури пространства за читалищни дейности и Клуб на пенсионера. Тази тема постави пред мен председателят на Общински съвет-Созопол Георги Пинелов преди месец, като предложих възможността сградата да бъде построена върху терен държавна собственост“, заяви проф. Нейкова. „Имотът е разположен точно до красивата местна църква. Пространството дава възможност местната администрация да реализира допълнително облагородяване и детска площадка“, допълни още областният управител. Част от сградата ще се ползва от местния Клуб на пенсионера и инвалида. До този момент клубът е ползвал част от първия етаж в училищната сграда на селото. В друга част от бъдещата нова сграда е предвидено да се обособи голяма зала за концертни изяви и събрания. Ще се изгради и детска площадка с външен кът за отдих, като така се създават условия за ползването на имота от всички възрастови групи.

Община Тунджа се завъртя във вихъра на “Кукерландия”

Двадесет и четвъртото издание на Международния маскараден фестивал „Кукерландия“ започна с весело карнавално шествие на деца от детски градини, училища, читалища и школи, в което също участваха техните учители и ръководители.

Пъстроцветната колона от маскирани беше предвождана от Гайдарския състав при Национално училище за фолклорни изкуства „Филип Кутев“ – Котел с ръководител Красимир Рачев, следван от ямболската кукерска група, кметовете на община Ямбол и община Тунджа, техните гости и три гигантски маски, придвижвани от кукери от Ямболския край. Шествието премина по улица „Търговска“, площад „Освобождение“ и спря на улица „Г. С. Раковски“ пред сцената, на която в 18:00 часа започна официалното откриване на „Кукерландия“ със слово на кмета на община Ямбол Валентин Ревански.

„Настъпи времето на единствения в България маскараден фестивал, който се провежда вече 24 години – „Кукерландия“! Ямбол и селата от община Тунджа ще бъдат огласени от екота на звънците, хлопките и чановете на маскираните защитници на доброто, които отново ще измолят плодородие, щастие и късмет за нашата благословена земя. Кукерският обичай е най-древната маскарадна традиция в България и има хилядолетна история. Кукерите са символ на човешката вяра в доброто, на надеждата за по-добър живот. Нека предаваме тази традиция на своите деца и внуци, както и ние сме я приели от бащи и дядовци,“ каза пред събралите се хиляди хора кметът на Ямбол.

Министърът на туризма д-р Илин Димитров сподели своите впечатления от емоционалното начало на Международния маскараден фестивал „Кукерландия“: „За пръв път съм тук, но атмосферата е невероятна. И докато в Перник гонят демони, тук вие привличате плодородието. Над петдесет групи, над хиляда и петстотин участници – това за един министър на туризма е безкрайна радост. Виждам пълни площади, виждам хора с усмивки, това е нашата работа: да стимулираме, да покажем и подкрепим чудесата на България. А тук това безспорно е едно чудо!“  Министърът връчи на кмета Валентин Ревански грамота за приноса на община Ямбол в опазването и обогатяването на българските национални традиции и автентични обичаи и съпричастност към инициативата за популяризиране на „Бранд България“.

Гайдарският състав, чиито участници са ученици от 11 до 18 години, възпитаници на първото в Европа училище за изучаване на автентично музикално и танцово фолклорно изкуство – НУФИ “Филип Кутев” – Котел, разпали кръвта на публиката със звучни и емоционални мелодии, изпълнени с един от най-любимите български народни инструменти – гайдата. След това младата етно хаус певица DIA се качи на сцената и представи  както свои хитови музикални проекти, така и емблематични песни от различните фолклорни области на България, аранжирани със съвременни денс ритми. Официалното откриване на двадесет и четвъртото издание на Международния маскараден фестивал „Кукерландия“ завърши по впечатляващ начин.

„ЖАР театър“ поднесе невероятно зрелище – „В края на мрака“, огнено-светлинен театрален пърформанс „В края на мрака“, подготвен специално за „Кукерландия“ по музика на Йордан Владев и Силдар Борисов-Дари. Финалът на спектакъла беше ознаменуван със заря, която озари нощното небе над Ямбол.

GISSEN в Международна изложба за култура на апартаментите

Живко Тенев . GISSEN и Валентин Георгиев са единствените български автори, които представят страната на Международната изложба за културата на апартаментите, която се провежда в иранската столица Техеран. В проявата участват 144 автори от 43 държави.

Живеем динамично и забързано, не се познаваме дори със съседите си, но поддържаме контакти с хора от другия край на света. В същото време съседът е този, който е най-близко до теб и може да окаже пряка помощ, ако това се налага в определени случаи. Динамиката на време не изключва добрите междусъседски отношения и културата на живеенето в апартаменти, сподели артистът.

GISSEN е редакционен художник на сайта Антен Ер от основаването му преди 19 години. Преди това е публикувал свои карикатури във вестниците „Антени”, „Пулс”, „Шипка”, „Демокрация”, „Ориент Експрес”, „Новинар Юг” и др. Печелил е награди за свои произведения в Италия, Сирия и Китай. Сред най-успешните му карикатурни проекти са авторските изложби „Царят е г-о-о-о-л!” /1996/, „Безкнижниците” /2004/ и „Морска сатира” /2010/ в Дома на хумора и сатирата – Габрово. Следват още изложбите „Червена книга” /2007/, „Сезам, усмихни се!” /2007/, „Мила Родино” /2008/, „Стената на смеха” /2009/, „24 карата” /2010/, „Номер едно” /2014/, „Царевичак” /2015/, „GISSEN в страната на гочетата” /2015/, „Репортаж от мястото на вица” /2017/, „Europeada” /2018/, „Каталунска Диада” /2018/, „Кривици” /2019/, „Жълтият GISSEN” /2019/, „Няма никой в Рая” /2019/, „америГанците” /2020/, „ФейсБукварница” /2020/, „Навъсен, усмихни се!” /2020/, „Изгубени в прехода 1 и 2” /2021/, „Доктрината GISSEN” /2021/, „Двойките” /2022/, „Последният хидалго” /2022/, “GISSEN в Капана“ /2022/ и “BG Power” /2023/.