Художничката Ангелина Недин ще зарадва своите почитатели и съграждани с изложба, която ще бъде официално открита днес в Созопол. Тя е посветена на личния й юбилей, който съвпада и 20 – тата по ред нейна самостоятелна изложба.
„Над 200 са картините, които трудно се побраха в галерията.Те обхващат всички периоди на творчеството ми, което ще бъде интересно за посетителите, да видят темите които са ме вълнували и техниките и цветовете, които съм използвала през годините. Основен двигател на моето творчество е морето и моят роден град Созопол. Включила съм и натюрморти, портрети, пейзажи от други краища на България.Показвам и картини, които съм рисувала по време на пленери в чужбина, както и такива които съм създала впечатлена от турските пазари. Показвам портрети на моите родители, на близките ми хора, на децата ми и мой автопортрет от студентските си години, за който бях спечелила награда.“ В изложба Ангелина Недин е включила и картини на свои ученици, които са рисували заедно с нея по време на пленер тази година.Известната созополска художничка твори главно в стил импресионизъм. Тя ще зарадва своите близки, приятели и почитатели с ферия от цветове, красиви пейзажи и интересни сюжети. Юбилейната изложба на Ангелина Недин ще бъде открита в 18 часа в Художествената галерия в Созопол.
Новата изложба живопис „Защо?” представя от днес Музея на GISSEN. Автор на 36-те дигитални картини е Живко Тенев – GISSEN. Това е дванадесетата артистична проява на GISSEN за тази година. След плакатите „24 Art Posters” и карикатурите „BG Power”, която се появи през февруари, дойдоха графиките „Балансиране по вертикала”, представени в началото на март, а през април GISSEN показа трансцеденталната живопис “Градината на един будистки монах”. През май GISSEN представи фотоизложбата „Един GISSEN броди из Европа”. Летните месеци бяха белязани от карикатурите “Драски в мозъка”, рисунките “Бродиловски бродници” и живописта “Седмо поколение”. Фотоизложбата „Разходка с Пикасо” бе посветена на 50-годишнината от смъртта на Пабло Пикасо и бележи срещите на автора с великия художник. През октомври GISSEN извади карикатурите „Централна гара”, а през ноември дойдоха графиките от „Молитва за вятър”.
Защо сме тук? Защо живеем в самота, дори когато сме заобиколени от стотици хора? Защо се смеем или плачем? Защо търсим обич, а намираме омраза? Защо брат убива брата? Защо едни народи тръгват на война срещу други? Защо Земята е толкова търпелива към нас? Защо, защо, защо…? Хиляди са въпросите, които си задаваме, но това едва ли е достътъчно без да сме направили необходимото за да намерим отговорите. Тази изложба също не дава директни отговори, но те могат да бъдат потърсени и чрез картините, споделя артистът.
GISSEN е едно от креативните имена в най-новото българско изкуство от началото на 21-ви век. През последните 20 години той е реализирал над 160 авторски изложби – живопис, графика, карикатура, плакат, фотография. Почти всички са показвани в интернет пространството, а последните 70 изложби се намират в неговия музей и са достъпни за всеки, който пожелае да ги разгледа или да си купи някоя от картините.
Сред най-успешните му живописни проекти през годините са „Малки акварели” /2005/, „Понякога” /2007/, „Пясъчни светове” /2014/, „Нощният GISSEN“ /2014/, „JiDzen” /2016/, „GISSEN в кошарата на Димчо Кехая“ /2016/, „Стъпканите слънчогледи” /2017/, „Военна тайна” /2018/, „LA RUSHE“ /2018/, „Живописъци” /2019/, „Duende” /2019/, „Mersi, bien” /2020/, „Арестувани акварели” /2020/, „Страничен шум” /2020/, „Rue Amelot 68, Paris” /2021/, „Ко видях” /2021/, „Ветрилото” /2021/, „Глас на гларус” /2022/, „Парижка седмица” /2022/, “100% GISSEN” /2022/, „Градината на един будистки монах” /2023/ и „Седмо поколение” /2023/.
Изложбата „Защо?” ще остане на фронт страницата в Музея GISSEN до края на месец декември, а след това ще може да бъде намерена в категорията „Живопис”. Произведения на GISSEN могат да бъдат закупени освен от Музея GISSEN и през онлайн от платформата за изкуство ARTPAL.