Множество съпътстващи прояви на Етнофестивала в Минерални бани

В 21-то издание на фестивала участват над 1800 изпълнители  от България, Индия, Русия, Република Северна Македония, Сърбия, Украйна и Черна гора. По традиция фестивалът започна с пъстро  шествие, което тръгна от началото на селото до сцената на Летния театър, където бе официалното откриване. Форумът е двудневен и по традиция се провежда в навечерието на 1 юни – Деня на детето. Участниците се оценяват от две журита.  На  сцената се представят общо 170 колектива и индивидуални изпълнители, в това число 30 групи и солови участници.

Паралелно с концертната и конкурсна програма, традиционно ще бъдат организирани съпътстващи дейности: майсторски клас на Нели Андреева, представяне на традиционни български художествени занаяти със съдействието на Задругата на майсторите на народните художествени занаяти; кулинарни изложения; развлекателни и образователни занимания за децата.

През фестивалните дни ще бъдат организирани множество съпътстващи прояви. Ще има майсторски клас на Нели Андреева – дългогодишен солист на НФА „Филип Кутев“, създател и диригент на Хор „Нуша“ и преподавател в НМА „Проф. Панчо Владигеров“ ще проведе майсторски клас за вокалните изпълнители на фолклор.

Ателие-Галерия „Безкрай“  ще представи техниката източване на грънчарско колело. Всеки участник ще има възможността да източи своя глинена творба, която ще гравира, ангобира и отнесе със себе си за спомен. По желание, формите могат да бъдат и изпалени в пещ, за да се превърнат в керамика!

В Тъкачна работилница „Моето слово“ – децата ще могат да изработят свои индивидуални пана на тъкачен стан, адаптиран за деца. Ще бъде организирана Работилница „Сръчни ръце“ на Център за изкуство, култура и образование, гр. София.

Майстори на традиционни занаяти от Задругата на майсторите на народните художествени занаяти – София и Регионална занаятчийска камара – Хасково ще запознаят участници и гости с български художествени занаяти –  дъворезба, везба, битови сувенири, фолклорни облекла, накити, бродирани бижута, плъсти, сувенирни изделия от вълна, ръчно рисувани тъкани, рисувани съдове и др.

Ще има „Кулинарно изложение“, в което жителите на община Минерални бани ще представят традиционни кулинарни ястия. Екскурзовод от Община Минерални бани ще запознае гостите на фестивала със забележителностите в района. Всички участници в детския етно фестивал имат възможност да получат на видео запис своето изпълнение по предварителна заявка на място в Летния театър на с. Минерални бани.

Деца от Русия и Украйна събира етнофестивала в Минерални бани

21-ят Международен детски етнофестивал „Децата на Балканите – с духовност в Европа“ започна днес от 10,00 часа в община Минерални бани. Участват около 1800 деца, придружители и гости на фестивала от територията на цяла България (14 области и 32 населени места) и от чужбина. За два дни на фестивалната сцена ще се представят 170 колектива и индивидуални изпълнители, в т.ч. 30 групи и солови участници от Индия, Русия, Северна Македония, Сърбия, Украйна и Черна гора, заявиха организаторите.

Преди официалното откриване гостите се поклониха пред паметната плоча на вдъхновителя и основателя на фестивала проф. д-р Желязко Христов. Империя на културни ценности нарече председателят на КНСБ Пламен Димитров започналият днес в Минерални бани  Международен детски етно фестивал “Децата на Балканите – с духовност в Европа”.„Това, което целим, е да се разбираме по-добре, етносите да знаят различията на другите, да ги уважават и приемат”, каза Пламен Димитров.

Кмета на Община Минерални бани – Мюмюн Искендер каза: “Вече 21 години община Минерални бани е домакин и съорганизатор на това вълнуващо събитие. Убеден съм, че и занапред общината ни ще продължава да посреща  хиляди таланти от страната и чужбина, а публиката ще има възможност да се наслаждава на великолепието и усмивките по лицата на нашите деца. Скъпи деца, вие сте бъдещето и красотата на нашата планета. Сигурен съм, че ще отнесете прекрасни спомени по вашите родни места. Ще останете с много добри впечатления от дните прекарани тук и ще се върнете отново в Минерални бани, като по-големи. Пожелавам ви да бъдете живи и здрави, усмихнати, да се радвате на щастливо детство. Нека тазгодишното издание на фестивала за пореден път се превърне в един истински празник на хубавите песни и танци, на пъстрата и разнообразна музика. Пожелавам успех на всички.”

Началото на програмата на фестивала беше дадено от голямата българска естрадна изпълнителка – Мими Иванова, с нейния хит “15 лалета”. Фестивалът, с който по традиция се отбелязва и Международния ден на детето – 1 юни, организират Конфедерацията на независимите синдикати в България и Благотворителен фонд „Проф. д-р Желязко Христов” със съдействието на Община Минерални бани.

Румен Радев домакин на абитуриентски бал „Подкрепи една мечта“

Днес ще се проведе традиционният абитуриентски бал за младежи, настанени в приемни семейства и в Центрове за настаняване от семеен тип. Събитието е част от благотворителната инициатива на държавния глава „Подкрепи една мечта“. От 19.30 часа, в Дом 2 на резиденция „Бояна“президентът Румен Радев и неговата съпруга Десислава Радева ще посрещнат близо 80 зрелостници от цялата страна. На събитието ще присъства и вицепрезидентът Илияна Йотова. 

Продуцентската компания Дрийм Тийм Груп за пореден път организира благотворително артистичната програма на тържеството. Водещ на събитието ще бъде актьорът Руслан Мъйнов. Изпълнителите, които ще подкрепят инициативата, са Орлин Павлов, „Дийп Зоун Проджект”, Елия, RIA, Мария Мутафчиева (Мери Бойс Бенд), DIA, „Юпитер 7“, Играта, Мойсей, Кристина Дончева, Дивна, „ЛаТиДа“, Тино, Мона, СкандаУ.

Партньори на Администрацията на президента за реализиране на инициативата са Министерството на труда и социалната политика, Агенцията по заетостта, Агенцията за социално подпомагане, Държавната агенция за закрила на детето, Министерството на образованието и науката и Министерството на младежта и спорта.

Инициативата „Подкрепи една мечта“ е насочена към младежите, настанени в социални услуги за резидентна и приемна грижа. В 11-и и 12-и клас в средното училище те получават подкрепа и напътствия за своето личностно развитие чрез образование или работа. Младежите са насърчени в решението си да продължат своето обучение във висше училище или професионален колеж, както и получават съвети за избора на подходяща специалност. Те се запознават с възможностите за реализация на пазара на труда чрез конкретни предложения за работа.

В подкрепа на мотивацията за учене Администрацията на Президента отпуска еднократна стипендия за младежите от инициативата, които са приети да учат в университет или колеж. Финансова помощ за отличен успех получават и учениците от 12-и клас, които са настанени в социални услуги. Средствата за стипендиите за студенти и ученици се набират по време на дарителската кампания, която президентската администрация организира ежегодно.

Мими Иванова ще открие 21-я Международен детски етнофестивал

На 31 май от 10,00 ч. в Летния театър на Община Минерални бани ще се открие 21-и Международен детски етно фестивал „Децата на Балканите – с духовност в Европа“. Очакваме около 1800 деца, придружители и гости на фестивала от територията на цяла България (14 области и 32 населени места) и от чужбина. За два дни на фестивалната сцена ще се представят 170 колектива и индивидуални изпълнители, в т.ч. 30 групи и солови участници от Индия, Русия, Северна Македония, Сърбия, Украйна и Черна гора, съобщиха организаторите.

Преди официалното откриване по традиция ще протече празнично шествие водено от Духов оркестър при Община Хасково, малки артисти от ОЦТИ „Галаксико“, Мажоретен състав при Младежки център – Хасково и представители на всички държави представени на детския етнофестивал. От 2001 г. по идея на проф. д-р Желязко Христов“, всяка година с детският фестивал КНСБ и Община Минерални бани отбелязват 1 юни – Международния ден на детето. Участниците са певци, инструменталисти и танцьори от 5 до 18 годишна възраст, които ще се състезават в три възрастови групи и различни категории и жанрове:

Ще присъстват президентът на КНСБ Пламен Димитров, председателят на Синдиката на българските учители д.ик.н. Янка Такева, кметът на община Минерални бани Мюмюн Искендер и други официални гости. Музикален поздрав към децата ще имаме възможността да чуем от Мими Иванова, Нели Андреева и Даниел Спасов.

Медиен партньор е Българската национална телевизия, която ще изготви два концерта с изпълнения на най-добре представилите се участници през двата фестивални дни. Те ще бъдат излъчени по БНТ 1, БНТ 2 и БНТ 4. Със съдействието на Студио „Мелодия“ ще можете да гледате цялата фестивална програма онлайн във Фейсбук страницата на КНСБ.

Край езерото „Ариана“ раздават малки дъбчета за бъдеща гора

Софийският планински клуб и „Клуб 200: Дъбче с бъдеще“ ще раздават саксии с покълнали дъбчета на желаещите, които наесен ще ги засадят на определен терен край София. Двете организации досега са провели няколко доброволчески залесявания.

„Зеленият гигант може да живее над 1000 години, достигайки височина от 60 м. Най-старото дърво в България, което е на възраст над 1660 години, е именно дъб. До неотдавна дъбовите гори са представлявали половината горски масиви в Европа. Днес те са само 3% и имат нужда от нашата помощ, за да остане прохладната им сянка и след нас.“, отбелязват в поканата си от Софийския планински клуб. Раздаването на малките дъбчета ще започне тази вечер в парк Борисова градина, до езерото „Ариана“ от 18:00 и ще продължи до 20:00 часа.

Второ жури ще оценява танцовите изпълнения на Етнофестивала

Второ жури ще оценява танцовите изпълнители по време на 21-я Международен детски етнофестивал „Децата на Балканите с духовност в Европа“, който се провежда на 31 май и 1 юни в община Минерални бани. Очакваме около 1800 деца, придружители и гости на фестивала от територията на цяла България (14 области и 32 населени места) и от чужбина. За два дни на фестивалната сцена ще се представят 170 колектива и индивидуални изпълнители, в т.ч. 30 групи и солови участници от Индия, Русия, Северна Македония, Сърбия, Украйна и Черна гора.

Представяме членовете на журито за танцови изпълнители броени дни преди началото на етнофестивала. Акад. Красимир Петров– Хореограф и етнограф, носител на наградата „Златен век“ на Министерство на културата, „Златна лира” и „Кристално огърлие“ на Съюза на българските музикални и танцови дейци, за високи творчески постижения. Председател на Сдружение на танцовите дейци. Преподавал е в Държавното хореографско училище в София, висши училища като АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ – гр. Пловдив, СУ „Климент Охридски“, Нов български университет и Химико-технологичен и металургичен университет – София, Болградската гимназия „Георги Раковски“ – Украйна. Автор е на пет учебника по български народни танци. Тези учебници са единствени по рода си в България и се ползват от ученици и студенти в средните и висши училища по танцово изкуство. Издава и книгата „Приносът на българските хореографи за сценичното пресъздаване на народните танци“, където прави анализ на творчеството на най-ярките български творци в областта на хореографията на фолклорна основа.

Проф. д-р Антон АндоновПроф. д-р Антон Андонов – Заместник ректор на Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ и балетмайстор в Ансамбъл „Тракия“;

Цветанка Гергинова – Създател на методиката „Принцип Еспирал“. Възпитаник на Държавно Хореографско Училище. Специализира класически и модерен танц в Палука Шуле и Кьолн – Tanz Akademie, Германия. Ученик на Маргарита Градечлиева и Сузана Борхерс. Един от първите модерни танцьори в България, член на Студио „Ек“. Нейни възпитаници са сред водещите танцьори, преподаватели и хореографи в България. Наградена е от Постоянната комисия за децата, младежта, спорта и туризма към Столична община за принос в развитието на спортното танцово изкуство в България;

Анатолий Клочков – Балетмайстор – педагог. От 1975 до 2002 работи като балетмайстор в „Ансамбъл на Строителните войски” – гр. София. Многократно е лауреат на републикански и международни танцови фестивали и конкурси. Балетмайстор е на телевизионните филми  „Що съм лудо лудувало”, Жив е българският Бог”, „Шумът на тишината” – влезли в златния фонд на БНТ. Носител на престижните награди: Орден „Кирил и Методи” II степен, „Златна лира” и „Кристално огърлие“ на Съюза на българските музикални и танцови дейци, „Златна лира” на Синдиката на българските учители. Номиниран за наградите „ИКАР“ – 2021 г. от Съюза на музикални и танцови дейци.

Черешов туризъм „Набери си сам“ стартира в Кюстендилско

В Кюстендилско, където започва кампанията по прибирането на плодовете, стартира и така нар. черешов туризъм, казаха земеделски производители. За втора година е обявена оферта от местни овощари – „Набери си сам“. Всеки желаещ може да влезе в градината, да си набере сам от плодовете и срещу символична сума да си ги вземе за вкъщи.

Миналата година в една от градините в района на Пиперков чифлик гостува цял клас от София и децата браха сами от черешите. Семейства също са идвали. И при тази кампания вече е обявена оферта за овощна градина в близкото село Коняво, където се отглеждат качествени биочереши. Собствениците гарантират, че червените плодове са отгледани без пестициди и химикали, с високо качество и свежест. Цената на един килограм собственоръчно набрани череши е от 1 до 2 лева. Според организаторите това може да се превърне в едно приятно преживяване. За всеки берач се подсигурява и минерална вода. Овощарите напомнят, че желаещите сами да си наберат вкусни череши направо от дървото трябва да са подходящо облечени за работа на открито – да носят шапки, удобни обувки и амбалаж – кофи и касетки. „Каня всички от цяла България, който дойде на уикенд, да си набере череши. Ще плати някаква цена там и ще си замине. Колкото изяде си е за негова сметка. От Добрич снощи ми се обадиха. Искат да купят череши от тук. 13 лева струва килограмът“, казва дългогодишният директор на Института по земеделие край Кюстендил проф. Димитър Домозетов, който сега гледа над 500 декара плодни градини, и който пръв въведе така нар. черешов туризъм.

Мими Иванова е в журито на Международния детски етнофестивал

На 31 май от 10,00 ч. в Летния театър на Община Минерални бани ще се открие 21-и Международен детски етно фестивал „Децата на Балканите – с духовност в Европа“. Ще присъстват президентът на КНСБ Пламен Димитров, председателят на Синдиката на българските учители д.ик.н. Янка Такева, кметът на община Минерални бани Мюмюн Искендер и други официални гости. Музикален поздрав към децата ще имаме възможността да чуем от Мими Иванова, Нели Андреева и Даниел Спасов.

Представяме ви 4-членното жури за певци и инструменталисти. Мими Иванова – една от водещите български поп изпълнителки през последните десетилетия. Участвала в хиляди концерти и телевизионни предавания по целия свят. Изпяла над 500 песни, като автор на значителна част от най-успешните ѝ песни е нейният съпруг, композиторът Развигор Попов. В своя творчески път Мими Иванова оставя десетки вечнозелени български песни (евъргрийни), достойни за „златния фонд“ на българската музика. Заедно със своя творчески и житейски спътник, Развигор Попов създават Детска музикална школа „Развигор“, в която подготвят млади таланти.

Нели Андреева – Дългогодишен солист на НФА „Филип Кутев“. Създател и диригент на Хор „Нуша“. Преподавател в Национална музикална академия “Проф. Панчо Владигеров“.

Даниел Спасов  –  Редактор в „Балкантон“, от 1993 година е изпълнителен продуцент в Българската национална телевизия. Реализирал е стотици телевизионни фолклорни програми, музикални филми и портрети на изявени певци и инструменталисти, автор и водещ на популярните рубрики “От дума на дума „ и „Иде нашенската музика” . През 1994 г. името му е включено в световната енциклопедия “Музиката на света” /Лондон/. Дълги години е солист на световноизвестния хор “Мистерията на българските гласове”;

Снежана Полихронова Кърнолски – Диригент, вокален педагог, пианист, директор на Международните фестивали „Маджия Италияна“, „Орфей в Италия“, „Карнолски съмър кемп“, „Короната на Орфей в Гърция“, Национален конкурс „Път към славата“. Художествен ръководител на Вокална студия „Дъга“. 

Диворастящите гъби – опасно предизвикателство за неподготвени

„Когато завалят продължителни дъждове, много хора хващат раниците и излизат да берат гъби, като много често това се прави без никаква подготовка. А гъбите са изключително опасно хоби и трябва да се подхожда с много голямо внимание“. Това предупреди д-р Борис Асьов от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН. 

По принцип гъбите излизат през юни, но тази година вече започнаха да се появяват. Разнообразието е голямо за сезона, отчете той. „Диворастящите гъби са голям деликатес, който е търсен на трапезата на хората. Винаги трябва да имаме едно на ум, че те могат да причинят доста различни отравяния. Те могат да варират както от леко стомашно неразположение, така и до такива със смъртоносен изход. Така че хората, които слагат на трапезата си диворастящи гъби, трябва да подходят с изключително голямо внимание. През последните години много хора се доверяват и търсят съвет от различни групи в социалните мрежи, но това за голямо съжаление е нож с две остриета. Ние не знаем кой е човекът, който стои срещу нас, с каква експертиза разполага той – може наистина да са много добри, но може и да не са и да създадат риск. Определянето на гъби по снимки винаги носи своите рискове, дори когато това го върши изключително компетентен човек“, коментира д-р Асьов. Той изтъкна, че подготовката на един гъбар е продължителен процес. По думите му няма специализирани курсове в тази област, каквито е имало в миналото, а според него това е задължително. Трябва да има държавна политика в това отношение, категоричен е специалистът. Хората, които продават диворастящи гъби на пазарите, трябва да разполагат със сертификат за преминато обучение, подчерта още д-р Асьов и добави, че на някои места това не се спазва. 

Борци на „Буря“ Караманци с призови места на турнира в Устина

Трима състезатели на Спортен клуб по борба „Буря“ Караманци спечелиха призови места на турнира по борба в Устина. Това информира треньорът на малките борци Джейхан Тефик. На първо място в своята категория се класира Мюмюн Мюмюн. На трето место в състезанието се класираха Тефик Есад и Мерткан.