Влагат близо 1 млн лева за дооборудване на въздушната линейка

Правителството ще отпусне близо 1 млн. лв. за дооборудване на медицинския хеликоптер, така че той да бъде пригоден за планинско спасяване, без да е необходимо кацане. Машината ще бъде снабдена с кувиьоз за новородени и с апаратура, осигуряваща кислородотерапия от  хеликоптера до линейката.

Това обяви министър-председателят Димитър Главчев при посещението си на авиобазата на ГД „Гранична полиция“ на летище София. На място бяха също министрите на здравеопазването и на транспорта и съобщенията д-р Галя Кондева и Георги Гвоздейков. Министър Гвоздейков изтъкна, че от края на месец май е разширен обхватът на мисиите по спешна медицинска помощ по въздух. „От 25 май вече мисиите „ХЕМС“ включват и планинско спасяване.  Хеликоптерът има възможност за монтиране на лебедка и ще предприемем действия по закупуването ѝ и сертифицирането на авиационния оператор за такива мисии“, заяви още министърът. По думите му вторият хеликоптер се очаква да бъде доставен в България през есента.

Директорът на Планинската спасителна служба Емил Нешев изрази благодарност към служебния кабинет за разбирането и направеното, за да се облекчи дейността на спасителите. „Надявам се тази тенденция да продължи, защото нуждите са много“, посочи Нешев. По думите му хеликоптерът и в момента може да оказва помощ в планината, но при определени условия, едното от които е да има къде да кацне. “Често обаче случаите са на такова място, че се налага бързо и спешно евакуиране на пострадал и това може да стане единствено с лебедка“, добави Нешев. Той напомни, че Планинската спасителна служба разполага с достатъчен брой планински спасители, над 530 доброволци в цялата страна, всички подготвени безупречно. В заключение премиерът отбеляза, че случващото се сега е плод на усилията на държавата и на всички служебни и редовни правителства през последните 5 години.

Кметът на Банско организира среща с бизнеса

Кметът Стойчо Баненски покани на среща представители на фирми, които имат производствени бази в индустриалните зони на гр. Банско – Рупчовец, Забиница и Мешинка. В разговора бяха обсъдени въпроси с уличната регулацията и осветление в някои части на зоните и общото подобряване на инфраструктурата.

Взаимодействието между общината и местния бизнес е ключово за икономическото развитие и подкрепата на местната власт може да се изразява в различни форми, подчерта кметът Баненски. Във връзка с поставено искане от страна на производителите на мебели, той се ангажира  Общината да  им съдейства за разрешаване на въпроса с уличната регулацията и осветление в промишлените зони. Кметът изрази готовност за подкрепа и партньорство от Община Банско на местния бизнес, с цел маркетинг и промоция на тяхната продукция и производствени възможности чрез участие в изложения и панаири. Срещите с представителите на бизнеса от индустриалните зони ще провеждат периодично на всеки шест месеца, като на тях ще се отчита изпълнението на поставените цели и задачи и ще се обсъждат нови предложения за подобряване на бизнес средата, за да можем  съвместно да направим Банско по-привлекателно, както за жители и туристи, така и за бизнес инвестиции.

Международен фестивал на историческите възстановки на Царевец

Крепостта „Царевец“ във Велико Търново от днес до неделя се връща в Средновековието. Близо 200 участници от 9 държави се събират за Международния фестивал на историческите възстановки „Средновековен Търновград“. Деветото издание на фестивала е под надслов „Приказки и легенди“ и ще пресъздаде най-драматичните и романтични моменти от епохата на Второто българско царство.  

В крепостта „Царевец“ три дена ще има средновековни занаяти и мода, кулинарни демонстрации, стрелба с лък и бойни турнири. Типичният за епохата бит ще бъде показан във възстановки на лагери по източен и западен образец. Куклен театър с царски приказки и стари предания, съхранени през вековете, за войнска слава, любов и предателства ще пренесат посетителите в славното  минало на столичния Търновград. В петък и събота вечерта ще има концерти, които ще са на площада пред историческата крепост. Международният фестивал „Средновековен Търновград: Приказки и легенди“ се организира от сдружение „Търновци“, Община Велико Търново и Регионалния исторически музей. Достъпът до събитията е свободен, като се заплаща входната такса за архитектурно-музейния резерват.