Обновиха уличното осветление в община Казанлък

Приключи изпълнението на проект „Рехабилитация и модернизация на системата за външно изкуствено осветление на Община Казанльк“, съобщиха от пресцентъра на местната администрация. Проектът е финансиран по процедура „Подкрепа за енергийно ефективни системи за улично осветление“ на Националния план за възстановяване и устойчивост, а стойността му е над милион и 200 хиляди лева. 

Основна цел е повишаване на енергийната ефективност, чрез технологично обновление и модернизиране на системите за външно изкуствено осветление в община Казанлък и подобряване условията на живот. В рамките на проекта са подменени всички съществуващи осветителни тела, доставени и монтирани са над 4 хиляди и 500 светлодиодни осветители в Казанлък, Крън, Шипка и в село Розово, както и пет автономни фотоволтаични светодиодни осветители в Казанлък. Надградена е системата за управление и мониторинг на уличното осветление чрез подмяна на 17 табла за управление, в които са поставени допълнителни технически средства за контрол и са добавени нови точки за регулиране. Срокът на изпълнение на проекта е до 21 февруари 2025 година, но е реализиран с 4 месеца по-рано, посочват още от администрацията. Община Казанлък е подготвила друго проектно предложение, което цели подобни мерки за енергийна ефективност да бъдат въведени и в други населени места в общината.

Програмата предвижда предоставяне на безвъзмездна финансова помощ за реконструкция и модернизация на системи за външно изкуствено осветление с цел повишаване на енергийната ефективност чрез технологично обновление и модернизиране на системите за външно изкуствено осветление, собственост на българските общини, както и подобряване на условията на живот на населението.

Изложба на български шевици показва музеят в Стрелча

Изложба “Българските шевици – вдъхновение от миналото, символи за бъдещето” може да бъде видяна в музея в Стрелча, съобщиха от културната институция.

Експозицията представя богатството и красотата на българските народни шевици и демонстрира как тези орнаменти, извезани с любов и майсторство, продължават да вдъхновяват и до днес, добавят от Исторически музей – Стрелча. По-рано през октомври в музея беше представена изложбата „Моите сърдечни поздрави и Одрин е български вече“, която показва  фотографии, документи и вещи, свързани с град Одрин и превземането му. Септември месец в културната институция беше посветен на Надка Караджова – народна певица, сопран, изпълнителка на песенен фолклор от Пазарджишкия край. Историческият музей в Стрелча е създаден през 2002 г. Той се състои от музеен комплекс от две къщи, разположени в двора на Неделеви – Грозева и Неделева къща, сочи информация на официалния сайт на музея.