Паламудът се втурна към Царево през този сезон

Всичко в Царево е паламуд, хвалят се рибарите в последния ден на октомври, който е и  Ден на Черно море. Завърна се паламудът, защото топлото време предразполага: то го примамва от турски води към нашите, коментират те.

От няколко дни в Царево има голяма слука, показват снимките направени рано сутрин, когато се прибират лодките. А самите риби са едри, охранени, достигат до килограм и половина. По-голямата част от уловеното през нощта се кара в Бургас на пазара на „Краснодар“ или в квартал „Изгрев“, където има специализирани рибни магазини. Цените на паламуда варират от 8 до 10 лв. За по-големи количества и купени направо на пристанището рибарите правят и отстъпки.

Каква е тайната на пещерата край “Змийския град” в Минерални бани

Какво би било предназначението на една пещера, непосредствено в подстъпите към “Змийския град”, хората тръгнали да събират силни усещания често си задават този въпрос и отговорът не може да бъде еднозначен. Това каза проф. Бойко Рангелов от Минно-геоложкия университет в София.

Много е трудно да се докаже, но пещерите открай време са били обект на поклонение. Защо, каква е логиката за да има такова твърдение. Ами древните хора, когато са имали неприятности с климата отвън, със студа, с животните, които ги нападали, се криели в пещерите. В пещерите е много по-уютно да живееш. Там си палиш огън, там си създаваш някакъв комфорт, да го кажем така в нашите съвременни представи, защото те спасяват живота ти. Поради тази причина и до ден днешен пещерите са интересно място и хората там откриват всъщност и следите най-старите цивилизации по света. Навсякъде по света древните, да ги наречем хуманоиди, хора, или други същества, се криели и живеели в пещерите. Там винаги свещенодействието и бита са съжителствали в ежедневието. Така че пещерата може да се определи като дома, който дава подслон и защита, а храмът в близост до него е връзката с боговете, отбеляза още Бойко Рангелов.