Казанлък ще отбележи 147 години от Освобождението си

Със заупокойна молитва и поднасяне на венци и цветя в девическия манастир „Въведение Богородично“ в Казанлък ще бъде отбелязана утре 147-ата годишнина от Освобождението на града. Това става ясно от културния афиш на Община Казанлък. На 9 януари чествания ще има в Шипка и Шейново. 

Освобождението на Казанлък на 8 януари 1878 г. и превземането на турския укрепен лагер край Шипка – Шейново на следващия ден представляват завършек на прочутата Шипченска епопея, започнала край историческите върхове Шипка и Свети Никола. Двуетажната сграда източно от храма в двора на манастира е предоставена за временна болница. Заедно с руските медицински сестри монахините поемат грижа за ранените и болните, но някои от тях остават завинаги в манастирския двор. Редом с гробовете на монахините са и тези на починалите от раните си опълченци от Пета дружина на Българското опълчение и на руски офицери и войници. Девическият манастир в Казанлък има своята роля в историята на Руско-турската освободителна война. След падането на Стара Загора на 19 юли 1877 г. многолюден бежански поток се отправя към Балкана, а когато минават през Казанлък, част от хората се подслоняват в манастира. Войските на Сюлейман паша, преследващи бегълците, се настаняват в манастирския двор, като преди това избиват приютилите се там около 340 ранени и болни жени, деца и възрастни. Временно църквата е превърната в затвор, в който пленените български и руски войници са оковани, измъчвани и избивани. Всички дарения, пристигнали от Русия и другаде, са плячкосани, а стенописите в олтара и иконите са осквернени. При бягството си турците правят опит да опожарят храма. 

На 9 януари героите на Освобождението ще бъдат почетени в село Шейново и в град Шипка. Поднесени ще бъдат цветя и венци пред паметниците на загиналите за свободата на Отечеството, а в храм-паметник „Св. Рождество Христово“ ще бъде отслужена заупокойна молитва. 

Изложба „Плакатите” представя Музея на GISSEN

Новата изложба на Живко Тенев – „Плакатите” представя Музея на GISSEN. Изложбата включва плакати от последните 24 изложби, които са били показани в Музея на GISSEN през предходните две години. Плакатът е типично улично изкуство и той изисква много богата графична култура на твореца, който е решил да се изявява на това поприще, твърди GISSEN. Изложбата е една своеобразна ретроспекция на работата ми през този период от време. Това са 24 изложби в жанровете – живопис, графика, карикатура, рисунка и фотография, сподели артистът.

Първа от поредицата прояви бе изложбата с плакати „24 арт плаката” в началото на януари 2023. През февруари същата година GISSEN показа карикатурите „BG Power”, а в началото на март се появи графичната експозиция „Балансиране по вертикала”. Живописта от „Градината на един будистки монах” бяха проявата за месец април. През май артистът показа фотоизложбата „Един GISSEN броди из Европа“. На 1 юни авторът представи изложбата с карикатури „Драски в мозъка”. През юли се появиха рисунките „Бродиловски бродници”, а точно месец след това дойде живописта „Седмо поколение”. През септември артистът представи фотоизложбата „Разходка с Пикасо”. Следващата му продукция бяха карикатурите „Централна гара”, а през ноември той показа новата си графична изложба „Молитва за вятър”. В края на 2023 г. GISSEN показа и живописта „Защо? Why? Pourquoi?”

Изминалата 2024 година артистът започна с фотоизложбата „24 кадъра в година”, а през февруари дойде изложбата с карикатури „Поклонници в Рая”. През март дойде ред на рисунките „Староселски старци”, а през април съвсем естествено се появи и живописта „Просветление”. Фотосите от „Забързани улици” се появиха през май, следвани от карикатурите „Завръщане в Ла Манча”. Новата графична изложба на GISSEN „Тебеширен свят” бе представена на 1 юли, а месец по-късно дойде живописта „Квадратурата на самотата” През септември се появи фотоизложбата „Балконът”, а месец след това дойде и изложбата с карикатури „Централни новини”. През ноември последваха графиките от „Ъндърграунд”, а артистът затвори 2024 г. с акварелната живопис „Аквамарин”. Какво ще покаже GISSEN през 2025 ще разберем скоро, но той казва за себе си че да работи по този начин за него е истинско предизвикателство и то вече се е превърнало в начин на живот.