Кметът на Созопол коментира увеличението на местните данъци

Кметът на община Созопол Тихомир Янакиев коментира актуалните промени в местните данъци и такси, подчертавайки, че те са необходими в контекста на растящите цени, услуги и законови изисквания. „Ние няма как да сме остров на спокойствие в бушуващ океан.

Тенденцията е една и съща за всички“, каза той. Кметът увери, че няма увеличение на данък недвижими имоти в общината, но обясни за ръст в компонентите на такса битови отпадъци в селата около Созопол. „В населените места извън Созопол и Черноморец разходите за сметопочистване надвишават 3-4 пъти това, което се събира. Община Созопол до момента дотираше тази услуга, но с новия закон, който влиза в сила от 2026 г., ще бъде неизбежно всички местни власти да прилагат принципа „замърсителят плаща“, обясни градоначалникът. Тихомир Янакиев даде и конкретни примери за таксите в различните населени места. „В градовете Созопол и Черноморец такса битови отпадъци за къща със застроена площ от 100-120 кв. м е в порядъка на 150-200 лева годишно. В същото време в селата има къщи и вили, които плащат от 1.20 лева до 10-15 лева годишно“, посочи кметът. Той подчерта, че тази разлика е огромна и посочи, че настоящото увеличение ще остане умерено. „Ако до момента някои домакинства в селата плащат символични суми като 1.20 лева, увеличението ще бъде двойно – до 2.40 лева на година“, уточни той. Кметът добави, че подобни промени целят да намалят шока от предстоящото по-сериозно увеличение през 2026 г., когато ще влезе в сила законът.

„Замърсителят плаща“ за мен е честен принцип, защото който замърсява, наистина трябва да плаща“, обобщи Янакиев. Увеличение има и на туристическия данък, което бе обсъдено и подкрепено в рамките на Консултативния съвет по туризъм. „Досега данъкът за туристическите обекти беше 40 стотинки, а за петзвездни хотели – 1 лев. С новите промени този данък се увеличава съобразно реалните нужди на общината и сектора“, каза градоначалникът. Той подчерта, че решението за увеличението не е било прибързано, а е резултат от сериозна консултация.

Екоакция за почистване бреговете на река Тунджа

Екоакция за почистване на бреговете на Тунджазапочна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието „Паркове и зони за отдих и спорт“ призоваха рибарите да не замърсяват с отпадъци, а леките автомобили, с които идват на риболов, да са извън коритото на  реката.

Топлото време в началото на годината предизвикастотици рибари да опитат късмета си по течението на Тунджа. В района на Ямбол, особено около старата бонбонена фабрика,  местата се запълват още от сутринта, а замърсяването на бреговете става все по- видимо, коментира идиректърът на „Паркове и зони за отдих и спорт“ Георги Русков. Именнобезразборното изхвърляне на отпадъци от рибарите е провокирало служителите да започнат екоакцията. „Идваме при вас да ви призовем на почистим реката, защото съм сигурен, че и на вас не ви е приятно.Всеки ако помогне с пет буклука ще стане по- чисто…“ На част от рибарите бяха раздадени чували за смет и събирането на пластмасови шишета, чаши, опаковки и ненужни рибарски принадлежности започна. „Мръсно е, то се вижда. Всеки хвърля. Не се поддържа. Ако всеки вземе в една торбичка боклуците си- няма да е така. Трябва да има поставени чувалчета и всеки там да си хвърля боклуците, споделиха хората.

Проблемът с автомобилите на рибарите също не е за пренебрегване подчерта екологът на общината Надежда Горанова: „Това не е позволено! Навлизането в коритото на всяка една река, не само на река Тунджа е забранено със закон и затова и нашите колеги от сектор „Превенция на обществения ред“ също помагат за да се уведомят хората, да се санкционират и да се изведат от коритото на реката“. Премахват нерегламентирани сметища в района на Ямбол. И с още един проблем, който от години тормози, както за местната власт, така и за екоорганизациите – нерегламентирани сметища по бреговете на Тунджасе премахват почти всяка седмица, но се появяват на други места, посочи Русков: „През последните два дни сме премахнали четири огромни сметища по пътя за Ормана…“ Екоакцията по бреговете на Тунджа в района на Ямбол ще продължи през цялата година, а основната идея е: „Това е идеята на всички граждани, на всички родители – когато дойдат тук децата им, да бъде чисто и приятно“, подчерта Русков.