ДНСК: Дейностите на плаж „Бутамята“ са с характеристика на строеж

Извършените дейности на плаж „Бутамята“ имат характеристика на строеж, а не на преместваем обект, съобщиха от Дирекцията по национален строителен контрол (ДНСК). На ивицата е извършена проверка от служители на Регионалната дирекция за национален строителен контрол (РДНСК)  Бургас след медийни публикации, че на плажа се излива бетон.

На място е установено, че на площ около 18 кв.м. е изпълнена бетонова плоча с основи, които нямат характеристиката на преместваем обект, съгласно разпоредбите на Закона за устройство на територията. Същият не може да бъде преместен в пространството, без да губи своята индивидуализация, съобщиха от ДНСК. При проверката е установено, че върху бетоновата плоча е монтирана и метална конструкция, както и че са изпълнени и ВиК отклонения. Изпълненото строителство представлява строеж, като правомощията по образуване на административно производство са на кмета на община Царево, посочиха от ДНСК. Морски плаж „Бутамята“ е отдаден на концесия през 2020 г. за срок от 20 години. От Министъра на туризма е одобрена схема за разполагане на преместваеми обекти на територията на плажа. Същата  е съгласувана и от главния архитект на община Царево. След резултатите от незабавната проверка от Министерството на туризма съобщиха, че на концесионера на плаж „Бутамята“ ще бъде наложена максимална санкция.

Разпоредби за мери, пасища и ливади разглеждат в Минерални бани

Днес в община Минерални бани се проведе заседание на комисията, назначена със заповед на директора на Областна дирекция „Земеделие“ – Хасково. Тя разглежда разпоредбите на мери, пасища и ливади за календарната 2026 година. Заседанието се провежда в заседателната зана на Общинския съвет в Минерални бани.

Панаир на занаятите организират в чирпанското село Средно градище

„Панаир на занаятите“ ще се проведе на 12-ти април т.г. в чирпанското село Средно градище. Началото ще бъде дадено в 10,00 часа на фермерския пазар в селото.

Ще бъде отслужен и водосвет за здраве и берекет. В рамките на събитието ще има базар-изложение, работилници и демонстрации. Организатори на проявата са НЧ „Отец Паисий 1903“ в село Средно градище и Регионалната занаятчийска камара в Стара Загора.

Община Тунджа приема документи за ученически стипендии

Община „Тунджа“ обявява началото на първата за 2025 г. сесия за кандидатстване за отпускане на стипендии на ученици, студенти и младежи с отличен успех от първи срок.

Ще бъдат отпуснати една годишна стипендия за студент – редовно обучение, десет шестмесечни стипендии за ученици в начален и прогимназиален етап на обучение, десет шестмесечни стипендии за ученици в гимназиален етап на обучение, и еднократно финансово стимулиране. Документите се подават в деловодството на община „Тунджа” от родителите на ученика/студента или чрез кметовете на населените места в срок от 24 март до 4 април 2025 г.

Доброволци ще ремонтират църквата в село Опълченско

Стартира доброволческа инициатива за ремонт на фасадата на храм „Св. Пророк Илия“ в село Опълченско, област Кърджали. Членове на спортно-интелектуаления клуб „Ахридос“ вече започнаха да набират средства за реновирането.

Да бъде възродена църквата и да бъде превърната в център за ежегоден събор на Илинден, са основите цели на участниците, заяви председателят на клуба Елена Топалова. „Целият клуб се включва кой с каквото може, за да постигнем поставената си цел – да превърнем храма в действащ, активен храм за общината“, коментира Топалова и допълни, че каузата не е „само една идея на щури баби, както ни наричат“, защото с тях са техните деца, внуци и ученици. Смисълът, който влагат в действията и акциите си, е да съхранят, да предадат и някой да го продължи. Миналата година дворът на храма беше облагороден, с помощта на ученици, граждани и доброволци от Туристическия информационен център, което беше причина на Илинден там да се съберат множество миряни, припомни тя. Топалова обясни, че първата стъпка, която вече е предприета, е пролетно почистване. С помощта на доброволци вечерта преди Благовещение църквата бе подготвена за днешния значим християнски празник. Благодарствената молитва и водосветът за здраве в „Св. пророк Илия“ ще бъдат отслужени на 26 март, поради ангажираност от страна на свещеника, който отговаря за храма. За ремонт на църквата са събрани 3000 лв., които по думите на Елена Топалова няма да бъдат достатъчни, за да бъде извършен цялостен ремонт на фасадата. Затова се провеждат творчески работилници, къде са подготвени ръчно изработени изделия, които да бъдат подредени на благотворителен базар в навечерието на Великден. Част от изделията са икони, които членовете на „Ахридос“ изработват с помощта на декупажна техника.

Фильо Филев бе удостоен за почетен гражданин на Минерални бани

Спортният деятел Фильо Филев бе удостоен посмъртно за почетен гражданин на Минерални бани, на последното заседание на Общинския съвет, проведено на 24-ти март т.г. В същата докладна бе прието решение спортното игрище в двора на СУ „Проф. д-р Асен Златаров“ да носи името „Спортна площадка Фильо Филев“.

Фильо Филев е Човекът-Спорт, запалил огъня в сърцата на поколения хандбалисти в Минерални бани. Роден е на 05.08.1942 г. в село Брястово, община Минерални бани. През 1968 г. се дипломира във ВИФ „Георги Димитров“ /днес Национална спортна академия/ в София.

Започва работа като преподавател по физическо възпитание в ОУ „Пенчо Славейков”, гр. Димитровград. През 1970 г. сформира първите две групи по хандбал към училището – момичета и момчета. Отборите, с които работи, са постигнали редица успехи. През 1972 г. на финалите в Благоевград отборът по хандбал-момичета – 14 г. се класира на ІІ място, а през 1975 г. на същата възраст става републикански шампион. В периода 1974-1983 г. отборите на момичета, девойки-младша и девойки-старша възраст са редовни участници на републикански финали и печелят три сребърни и два бронзови медала. През 1976 г. Фильо Филев изгражда пълна пирамида – от подрастващи до жени „А” група в Димитровград.

От 1985 г. и до мига на своята смърт на 13.05.2021 г., работи в Минерални бани. Той е и основател и треньор на ХК „Топлика”. ХК Клубът е основан на 23.01.1995 г. с председател д-р Георги Томов Янев. От 17.01.2005 г. за председател е избран Станко Ванчев Янков. На 12.04.2008 г. на проведеното Общо събрание на клуба за негов председател е избрана Жулиета Ванчева Тодева. Първоначално хандбалния отбор се състои само от момичета. Сформирани са две групи – момичета до 14 г., а след това преминават в девойки – младша и старша възраст. Сформира се и отбор, съставен от момчета. Сериозни са успехите на клуба през годините. Много грамоти и медали красят витрините в СУ „Проф. д-р Асен Златаров”. Но най-големите постижения идват през 2004 г., когато момичетата до 12 години стават вицешампиони на България, оставяйки след себе си отбори от големите областни градове. След този триумф години наред отборът е сред първите, като отстъпва единствено на ХК „Бъки” – гр. Габрово. На този турнир са забелязани и най-добрите, които са избрани за националния отбор.

С именуването на спортното игрище в двора на СУ „Проф. д-р Асен Златаров“ с. Минерални бани и с удостояването на г-н Филев със званието „Почетен гражданин на с. Минерални бани“, отдаваме заслужено уважение и почит към делото, професионализма и отдадеността към хандбалното дело, с които беше пропит живота на г-н Филев. Той положи основите, а хандбалното дело се продължи от г-н Тефик Парафитов, а към настоящия момент и от г-н Костадин Техов. А от 2008 г., до настоящата 2025 г., вече 17 години, г-жа Жулиета Тодева е нежното и нужното присъствие в хандбала на Минерални бани. Нека имената на тези хора бъдат пример за подражание и гордост за всички нас, свързани с хандбала!

И нека се върнем отново към г-н Филев – благодарение на името му, с. Минерални бани доби популярност, уважение и почит – не само на местно, а и на национално ниво. Целта му бе постигната – възпитани бяха децата в любов към спорта, научиха се на дисциплина и отговорност. Заобичаха и заживяха със спорта в сърцата си. Благодарим Ви, господине! Именуването на спортното игрище в двора на училището ще бъде стимул за спортуващите хандбал – да помнят и уважават усилията на Човека, запалил Огъня в Сърцата ни и отдал своето Сърце за хандбала в Минерални бани! Няма по-добър начин паметта му да е вечна! И в заключение – можехме да се разминем с него в тази Вселена, да говорим за него, че е велик преди сто години или просто ние да сме покойници, когато той се яви след сто години. Да ама не. Ние се засякохме, и това е супер! Вносител на докладната бе кметът на община Минерални бани Мюмюн Искендер.

Чудомировите празници започват на 25 март в Казанлък

Четири театрални постановки ще се състезават за наградата „Комедиен хит на сезона“ в рамките на тазгодишните Чудомирови празници в Казанлък. Интересно събитие за казанлъчани ще бъде и гостуването на Гери Турийска, която ще представи в родния си град литературния проект „Пощенска кутия за приказки“.

Празниците ще започнат на 25 март, когато се навършват 135 години от рождението на Чудомир, а събитията ще продължат до 1 април. На 25 март в зала „Любомир Кабакчиев“, Общинският театър „Невена Коканова“ от Дупница ще представи постановката „Чудомир“ – „Весели разкази, одумки и драсканици от Чудомир“. На 26 март ще се състои премиерата на спектакъла „Любов и други бедствия … в офиса“ на местния Общински театър „Любомир Кабакчиев“, която е поставена специално за Чудомирови празници. На 27 март в Казанлък ще гостува Драматичен театър „Рачо Стоянов“ от Габрово със спектакъла по Франсис Вебер „Специалист по гафове“ на Николай Гундеров. На 28 март казанлъчани и гости на града ще имат възможност да се насладят на постановката „Остри завои“ от Ерик Асус на Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ – Плевен. На 29 март гост на казанлъшката сцена е Гери Турийска със своя литературен проект „Пощенска кутия за приказки“. В рамките на проекта всеки месец любители на късия разказ изпращат писма по зададена тема, а десет от историите се селектират и прочитат на живо. На 1 април ще бъде обявен тазгодишният носител на наградата „Комедиен хит на сезона“. Билетите за театралните постановки са вече в продажба на касата на Културно-информационния център на ул. „Искра“ 4. Организатори на Чудомировите празници са фондация „Чудомир“, Литературно-художествен музей „Чудомир“ и Община Казанлък, която патентова Чудомирови празници.

Община Минерални бани кандидатства с два проекта

Основната месечна заплата на кмета на община Минерални бани да бъде повишена на 6264 лева гласуваха съветниците на днешното си заседание. Предложението е свързано с повишаването на минималната работна заплата от началото на годината.

По същата причина на днешната сесия бяха утвърдени и нови заплати за кметовете на населени места на територията на общината. В зависимост от броя на жителите, кметските заплати ще са в диапазона между 1450 и 1800 лева. Още в началото на сесията проектът за дневен ред със заложени седем точки в него претърпя сериозни  промени. Отпаднаха четири от точките, а бяха прибавени нови девет теми за разглеждане от допълнително постъпили докладни, сред които и тази за повишаване на възнагражденията на кметовете, обяви председателят на Общинския съвет Екрем Юзеир. По първа точка от дневния ред общинските съветници утвърдиха предложение за частичното наименуване на улици в село Горно Брястово. Общинският съвет в Минерални бани взе решение и местната власт да кандидатства по проект по Стратегическия план за развитие на селските райони в Република България за периода 2023 – 2027 година. Заявката за подпомагане е по Интервенция „Инвестиции в основни услуги и дребни по мащаби инфраструктури в селските райони“. Проектът на Минерални бани, с който ще се кандидатства, е на стойност 4 138 494 лева. Два са предвидените обекта в него. Единият е за реконструкция на вътрешен водопровод в село Сусам, а другият е свързан с благоустрояване на уличната мрежа в село Боян Ботево. Съветниците утвърдиха и годишния отчет на кмета на общината за 2024 година за управление и изпълнение на концесионните договори. Одобрено бе и предложението, внесено от местния Спортен клуб по хандбал „Топлика“, основателят и дългогодишен треньор в клуба Фильо Филев да бъде обявен за почетен гражданин на Минерални бани посмъртно. А също и спортните игрища в двора на местното Средно училище „Проф.д-р Асен  Златаров“, където спортният деятел работи като учител, както и новостроящият се салон, да носят неговото име.

Кметът на Асеновград разговаря с родители на деца от ФК „Асеновец“

Кметът на община Асеновград д-р Христо Грудев прие родители на деца от различни набори, трениращи във ФК „Асеновец“. Повод за срещата беше днешният протест. Родителите изложиха исканията си пред кмета. Той ги изслуша и след едночасов разговор, отправи няколко предложения.

Представителите на инициативния комитет, организирал протеста, се съгласиха с предложените решения, които следва да бъдат проверени дали е възможно да се случат юридически. Д-р Грудев обяви, че това, което зависи от общината, е да направи проверка на разходването на общинските финансови средства. Такъв одит вече е назначен и резултатите от финансовата проверка ще бъдат обявени, след финализирането й. Относно новоизграденото помощно тренировъчно игрище към стадион „Шипка“, същото все още не е предадено от Българския футболен съюз (БФС) на община Асеновград. Т.е. ангажиментът с разпореждането на спортния обект към днешна дата е на БФС. Кметът заяви категорично, че община Асеновград НЕ членува и НЕ участва в управлението на НИТО ЕДИН спортен клуб! „Не делим спортовете. Всички клубове, функциониращи на територията на общината, получават финансиране всяка година, на база постигнати резултати и събрани точки. Спортът е сред основните приоритети на община Асеновград. За администрацията и за мен лично, като кмет, е от изключително значение децата да бъдат мотивирани да спортуват. Защото спортът, на първо място, е здраве и не по-малко по важност – води до дисциплина. Благодаря на родителите за активната гражданска позиция и конструктивния разговор, който проведохме. Мисля, че стигнахме до няколко варианта, с които общината може да съдейства, като най-важната ни цел е децата да имат възможност да тренират и да се развиват. Предстоят ни и още срещи. Нека да видим какво ще покаже и резултатът от финансовия одит. Трябва да се провери дали нашите общи предложения, до които достигнахме съвместно с представителите на родителите, могат да се случат юридически. Всичко, с което общината може да съдейства в законовите норми, ще бъде изпълнено, увери кметът д-р Грудев. Той обясни, че ФК „Асеновец – 2005“ – Асеновград е сдружение с нестопанска цел, т.е. е частна организация със собствено управление – Управителен съвет, който се избира на Общо събрание. В правомощията на Общото събрание, съгласно Устава на сдружението, е да приема и изключва членове, да избира и освобождава членове на Управителния съвет, да утвърждава бюджета на сдружението, да приема отчета за дейността на Управителния съвет и др. Или иначе казано, общината не може да се намесва в избора и/или освобождаването на председателя на ФК „Асеновец“. Така, както ежегодно ФК „Асеновец“ се подпомага от община Асеновград, се отпускат средства и за всички останали клубове, развиващи спортно-състезателна и тренировъчна дейност на територията на община Асеновград и са регистрирани в Министерството на младежта и спорта. Изключение прави само футболът, който се финансира по други показатели.

Националният курорт Минерални бани в началото на 20-ти век

След Освобождението младата българска държава наследява Сапунената баня,ползвана само от турци. Червената баня,наричана и дъсчената, била за българите. Третата е Чирпанската баня,четвърта е Батачната баня – от батак, т.е. кал, кална баня.

Имало и Чифте баня – с два басейна – за мъже и за жени. По-късно, през 1937 г., е построена Модерната баня с два басейна, 8 корита и 1 душ за измиване преди влизане в басейна. Изграден е и специален резервоар охладител, където водата се изстудявала до определена температура. Днешната обществена баня в курорта е неин наследник. Първо в баните ходели с дървени налъми, но през 30-те години са правени опити да се въведат специално изработени обувки – чехли и пантофи, направени от лико. Тази инициатива не намира достатъчно добър прием. Едва в края на 60-те години и началото на 70-те налъмите започват да отстъпват на пластмасовите или каучукови чехли или джапанки.

Георги Граматиков пише: “Всеки посетител заплаща определена такса. Това е едно от най-доходните пера за поддръжката им. До 1927 г. таксите са различни – 2, 3 и 5 лева според банята. Същата година изравняват таксата – вземат по 5 лв. за къпане на всеки над 7 г. Само таксата за калната баня останала 2 лв. Безплатно не се допуска, за да се увеличат приходите. По това време в Хисаря плащали по 10 лв.”. Но законът за селските общини разрешава безплатно къпане на населението от селищата, в чиито землища са изворите. Кои са бедни и кои са за 50 процента намаление, определя общинският съвет. И това също било повод за кавги между двете села, особено след 1914 г., когато се приема, че баните се намират само в землището на Брястово.

От 1 януари 1946 г. Сусам е отново самостоятелна община и пак пламват споровете, защото сусамци били лишени от правото да се къпят безплатно. Борбата се води до 1955 г., когато по предложение на изпълкома на Окръжния народен съвет в Хасково селището Минерални бани е обявено за самостоятелна административна единица – село, каквото е и досега. Един от мотивите за това е да се възстанови спокойствието.