
Чирпан почете по много специален начин рождения ден на своя поет Димитър Данаилов – Моряка. Той избра един малко познат път, този на забвението. Беше един от малкото ни поети, които присъстваха в поезията най-вече със своето отсъствие. Специално приветствие по този повод отправи и председателят на Народното събрание Вежди Рашидов. Народният представител от Коалиция „Български възход” Тихомир Георгиев уважи откриването на паметника на Димитър Данаилов, което се състоя в събота от 11,00 часа в Чирпан. Той бе поканен за събитието от община Чирпан.
Благодаря за поканата, да присъствам на откриването на паметника на Димитър Данаилов, отправено от кмета на общината г-н Ивайло Крачолов, каза Тихомир Георгиев. Радва ме най-вече фактът, че ние хората от по-малките населени места в страната започваме все повече да ценим и отдаваме уважение към работата и постиженията на творците, които пребивават през целия си живот в непосредствена близост край нас и остават необсебени от живота в столицата. Димитър Данаилов избра за своя столица Чирпан, и през целия си живот отстояваше не само своето лично творчество, но и общия дух на Чирпан, наситен от гиганти като Георги Данчов – Зографина, Пейо Яворов, Никола Манев, Мара Георгиева и още цяла плеяда, представители на изкуството. Още веднъж ще подчертая, че Чирпан е една от малкото общини, които умеят да ценят и уважават своите гении, които иначе улисани в ежедневието, някак си незабелязано подминаваме, отбеляза още Тихомир Георгиев.
Кметът на община Чирпан Ивайло Крачолов сподели пред жителите и гостите историята около създаването на паметника. Димитър Данаилов завършва Факултета по славянски филологии в Софийския университет. В продължение на 30 години той работи като директор на Къща музей „Пейо Яворов” в Чирпан и оставя трайна следа в културния живот на града. Чуйте стихотворение на Димитър Данаилов, посветено на Пейо Яворов.
Член е на Съюза на българските писатели. Автор е на многобройни публикации в периодичния печат, както и на 3 издадени преживе книги „Милиони гълъби” /1954/, „Тракийска луна” /1969/, „Незаключена врата” /1991/ и „Хляб и чаша вино” /1993/ и още четири посмъртно.
Димитър Данаилов е личен приятел с Владимир Висоцки. При негово гостуване в Стара Загора през 70-те години Висоцки разбира за Данаилов и пристига в Чирпан, където двамата поети имат историческа среща в къщата музей на Яворов. Четат своите стихове цялата нощ и споделят нелеката си съдба. Едва ли има друг човек в България, който да се е докоснал до Висоцки в степента, в която е имал щастието Данаилов.
Димитър Данаилов е безкрайно искрен поет, не пише фалшиво. Той остави истинска следа в поетичната култура на България“, изтъкна Трифон Митев, който издаде на Благовещение тази година книгата „Лазурни копнения“, посветена на 100-годишнината от рождението на Данаилов.
За откриването на паметника-пейка в Чирпан дойде и вицепрезидентът Илияна Йотова. В церемонията се включиха още издателите Иван Гранитски и Трифон Митев, председателят на СБП Боян Ангелов и поетите Таньо Клисуров и Йордан Стоев. В къща-музей „Яворов“ в 12.00 часа се състоя литературно четене. В центъра на града, непосредствено до пейката-паметник бе открита изложба с фотоси, която разказва за живота и творчеството на Димитър Данаилов.