Правителството одобри създаване на нова болница в Минерални бани

Създаването на „Специализирана болница за продължително лечение и рехабилитация Топлика – Минерални бани“ ЕАД одобри на свое заседание Министерски съвет.

Основната цел на новото лечебно заведение е осъществяването на продължително лечение и рехабилитация и предоставянето на достъпни и качествени медицински услуги, подобряване качеството на живот на нуждаещите се пациенти и намаляване на постоперативните страдания. Към лечебното заведение ще бъде изграден медицински център, който ще подпомага комплексната медицинска грижа за нуждаещите се пациенти в района. Болницата ще разполага с общо 240 легла, структури без легла и клинико-диагностични отделения и отделение по палиативни грижи. Съгласно комплексна оценка е установена потребност от медицинска помощ поради недостиг на болнични легла за дългосрочни грижи – за продължително лечение и за палиативни грижи, както и „Физикална и рехабилитационна медицина“. Оценката е извършена от Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ по законоустановения ред, включително въз основа оценка на потребностите на населението от медицинска помощ за Хасковска област в утвърдената Национална здравна карта.

В рамките на процедурата по Закона за лечебните заведения е изразено становище от Националната здравноосигурителна каса, съгласно което се счита за възможно финансиране в рамките на утвърдените финансови параметри по бюджета на НЗОК. Предстои да се извървят определени стъпки преди заработването на новата болница, като оборудване на материалната база, назначаването на медици и сключване на договор със Здравната каса.

Съветници бламират община Казанлък за паметника Бузлуджа

Община Казанлък няма готовност да поеме управлението на паметника „Бузлуджа“. Това заяви общинският съветник от коалиция „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) Иван Лапчев. Той посочи, че това е мнението на общинските съветници и представителите на коалицията, а проектът на Община Казанлък за консервация на паметника, който беше повод за организиране на местен референдум, повдига много въпроси. На пресконференцията присъства и другият общински съветник от коалицията Алекси Алексиев. 

Паметникът „Бузлуджа“ е паметник на културата от национално значение, което означава, че всички дейности по него изискват съгласуване с Министерството на културата (МК), каза Лапчев. Според него изготвянето и окомплектоването на необходимата документация по изисквания на МК няма как да бъде извършено в срок до края на януари идната година, когато Общината трябва да подаде проекта за финансиране. По думите на Лапчев, който се позова на твърдение на областния управител на Стара Загора, има проблем и със статута на земите край бившия Дом-паметник на БКП, което не позволява осъществяването на каквито и да било инвестиционни намерения там. Според общинските съветници от ПП-ДБ Община Казанлък кандидатства само с проект за консервация на паметника, а не за неговата социализация, а по време на информационната кампания преди референдума у гражданите е било създадено впечатление, че той ще започне в най-кратък срок да функционира като туристически обект и да реализира приходи. По думите на Иван Лапчев администрацията няма и изготвен икономически анализ за това какви ще бъдат тези приходи и дали ще покриват разходите по поддръжката на монумента. Според представителите на коалицията важен въпрос е и какъв ще бъде статутът на паметника, в случай че той бъде поет за стопанисване от Общината. Те смятат, че не са дадени никакви технически подробности за това как ще бъде управляван монументът и са убедени, че няма как стопанисването му да се случи без да бъде отделена значителна сума от общинския бюджет. 

„Община Казанлък категорично заявява, че двамата съветници от ПП-ДБ са получили цялата информация за проекта на общината и в него има точни отговори на всичките им „неясноти”, каза кметът на общината Галина Стоянова в отговор на твърденията на съветниците. По думите ѝ те никога не са изпълнявали проекти, нито са били част от екипите на общинската администрация, за да дават оценка готова ли е да се справи, или не. „Ако бяха точни и коректни, щяха да прочетат, че срокът за подаване на проекта е 13 февруари 2025 година“, коментира още тя.  Кметът подчерта, че след последния проект, изпълнен от областната администрация и фондация “Проект Бузлуджа”, обезопасяването на сградата е единственото условие тя да бъде отворена за посещение. „Община Казанлък не може да промени мнението на двамата общински съветници, положили всички усилия да провалят най-демократичния начин за вземане на решение – допитването до гражданите. Нещо повече – те продължават да правят това и след референдума. И, последно, обръщаме внимание, че в референдума участваха 12 хиляди граждани, докато всички 37 общински съветници са избрани с 18 хиляди гласа, т.е. зад двамата съветници стоят 972 гласа от имащите право на глас в община Казанлък“, каза още Стоянова. 

Родилните мъки в Народното събрание продължават и утре

И шестият опит за избор на председател на Народното събрание се оказа неуспешен. На балотаж отново отидоха Рая Назарян от ГЕРБ и Силви Кирилов от ИТН. Рая Назарян получи подкрепата на 69 от народните представители. „Против“ гласуваха 147, а четирима се въздържаха. Силви Кирилов получи 100 гласа „за“, 101 гласуваха „против“, а 16 се въздържаха.