Община Асеновград информира, че започва цялостен ремонт на ул. „Георги Данчов“ в града. Дейностите включват оформяне на бордюри, подмяна на тротоарна настилка и преасфалтиране.
Ремонтът стартира днес. Община Асеновград призовава гражданите да се съобразяват с указанията на изпълнителя, при преминаване през участъка. Планирано е първоначално да не се затваря улицата напълно, но движението ще бъде затруднено. Преминаването ще бъде временно преустановено само при необходимост, за което гражданите ще бъдат уведомени своевременно. Апелират се собствениците на автомобили да не паркират колите си в зоните, на които се работи за времето на изпълнение на дейностите, с цел да не се допускат инциденти и да не се възпрепятстват строително-монтажните работи. Община Асеновград благодари на гражданите за търпението, в името на подобренията на инфраструктурата в града.
В залата в кметство Равда се проведе среща на кмета Николай Димитров с жителите на едно от най-популярните черноморски селища в България. Събитието имаше цел да запознае присъстващите с проектите, които се изпълняват на територията на тяхното селище и готовността на общината за реализация на обекти, залегнали в капиталовата програма за настоящата година.
„Равда и Несебър вече се възприемат като едно цяло – туристите трудно могат да направят разлика между двете селища благодарение на унифицираната инфраструктура. Стремим се към стимулиране на туристическото търсене чрез създаване на конкурентни условия в курортните селища по отношение на възможностите за активна почивка, комфорт в придвижването, предлагане на стоки и услуги и др. решаващи за растежа на отрасъла фактори. Затова искам да благодаря на тук присъстващите общински съветници Костадин Нищелков, председател на комисията по ТСУ, Христо Яръмов – председател на комисията по Общинска собственост, и Христо Йовчев, които, като част от общинския съвет, гласуват решенията за развитието на всяко селище в общината.“ – започна кметът Николай Димитров. Проектите за Равда, са насочени към изграждането на нови улици, тротоари, осветление, озеленяване и развитие на парковите зони, усъвършенстване на образователната и социалната инфраструктура и сградния фонд, които ги обслужват. Реконструкцията на общинската сграда в центъра на селото и превръщането й в модерен и функционален център на обществения живот от регионално значение, е един от проектите, които се изпълняват с привлечени средства. Вътрешното пространство ще претърпи основно преустройство до оформянето му в комплекс, осигуряващ публичния живот на общността. Предвидени са фитнес помещения, многофункционална зала, пенсионерски клуб, помещения за анимация и детски кътове. Сградата ще разполага с помещения за гостуващи участници в обществени форуми и ще предлага най-съвременни условия за развитие на конгресна и обучителна дейност и извън активния сезон.
Община Несебър, в сътрудничество с държавата, изпълнява план за брегоукрепване от Равда до кв. „Аурелия“ – Несебър, с дължина около 4,5 км. „МРРБ вече отпусна средства за проектирането. Това съоръжение е изключително важно не само в основната си функция за осигуряване стабилност на крайбрежната зона“ – коментира Николай Димитров. „Общината ще изгради крайбрежна алея, която ще предостави алтернатива за придвижване на пешеходци и велосипедисти в непосредствена близост до морето. Така ще се стимулира зоната, която разполага с изключително модерна туристическа база.“ Важен за общината проект предстои да бъде реализиран на стадиона в с. Равда – строителство на ново футболно игрище. „Ползите от него ще са не само за спортуващите жители на Равда. Това ще бъде още един обект, чрез който се допълват условията за развитие на спортен туризъм на територията на община Несебър.“- поясни г-н Димитров. Приключи проектът за подмяна на уличното осветление в Равда с енергийно ефективно. Финансирането бе по оперативна програма. Предстои изместването на базата на ОП БКСО – Равда на подходящо място извън границите на селото. Сред проектите, които ще бъдат реализирани е саниране на сградата на ОУ „Св. св. Кирил и Методий“. По рано през годината бе изградена външна класна стая, а преди това бе извършен ремонт на спортната площадка. Изградено е спортно игрище в ДГ “Мечо Пух“. Важна за малките жители на Равда е реконструкцията на детската площадка в центъра на селото, а преди година, и на двете детски площадки в крайморския парк. „Равда е едно от селищата, формиращи имиджа на община Несебър. Неговото благоустрояване е сред важните задачи, които изпълняваме.“ – заяви Николай Димитров.
Общинският съвет в Минерални бани проведе своето 15-то редовно заседание от 11,00 часа на 23 април т.г. В проекта за дневен ред първоначално бяха включени 8 докладни записки, но председателят на Общинския съвет Екрем Юзеир предложи към тях да бъдат добавени 3 допълнителни.
Съветниците одобриха предложението и заседанието започна с едноминутно мълчание в памет на кмета на с. Ангел войвода Мюмюн Ариф, който почина преди броени дни. Едно от новите предложение бе да бъде избран временно изпълняващ длъжността кмет до провеждане на избори. С 10 гласа „за“ и 1 „въздържал“ се за временен кмет на с. Ангел войвода бе избран Емин Юсуф. Сред останалите проекти за решения бяха издаване на Запис на заповед в полза на Държавен фонд „Земеделие“, обезпечаващ авансово плащане по договор, сключен между ДФ „Земеделие“ и МИГ „Минерални бани – Черноочене“ по проект Рехабилитация и модернизация на спортна и детска площадка в с. Караманци. Следващата докладна бе Запис на заповед, обезпечаващ плащане на ДДС по същия проект. Зам. кмета Нуртин Сабри внесе докладна за провеждане на процедура по ЗОП за възлагане на превозите по автобусна линия от междуобластната транспортна схема за отсечката Кърджали – Минерални бани по определяне на квота за община Минерални бани. Общинските съветници приеха и Общинска програма за закрила на детето за 2025 г. Разгледани бяха докладите и годишните финансови отчети на читалищата от община Минерални бани за 2024 г. Местните парламентаристи добавиха и нови точки към Плана за действие на общинските концесии на територията на Минерални бани. Те дадоха одобрението си общината да кандидатства с проекта „Иновативни здравно-социални услуги по Програмата за развитие на човешките ресурси. Целевата група по проекта са хора с увреждания.
Община Две могили предлага на общинските съветници да вземат решение да именуват градината пред читалището в Две могили на покойния кмет Божидар Борисов и тя да се нарича „Борисовата градина“.
„През 2024 година започна изпълнението на проект „Инженеринг (проектиране, строителство и авторски надзор) за обект „Благоустрояване на част от дворното пространство на НЧ „Св. Св. Кирил и Методий-1919“ и изграждане на открит паркинг“. Основната цел на проекта е рехабилитация и допълване на съществуващите настилки и алейна мрежа с нови, създаване на достъпна среда, обособяване на място за поставяне на барелеф на “ Свети Свети Кирил и Методий“ и изграждане на открит паркинг. Проектът се изпълнява с целево финансиране от Републиканския бюджет, пише. Идеята на покойния вече кмет на Община Две могили г-н Божидар Борисов, бе този прилежащ към сградата на читалището терен да се оформи в красива градинка за отдих и детски игри, както и поставяне на барелеф на солунските братя Кирил и Методий. Този проект бе един от последните, които успя да види г-н Борисов. Вярвам, че неговото желание и стремеж към красивото, са достатъчен повод за предложението ни красивата градина около най-голямата културна институция в града, в негова памет да носи името „Борисовата градина““, казват в мотивите си от общинската администрация. Оттам припомнят живота и делото на покойния кмет, както и всичко, което е направил за почти трите си мандата за община Две могили, преди неочакваната му кончина преди няколко месеца.
В Ямбол днес се открива 24-то издание на Международния Куклено- театрален фестивал „Михаил Лъкатник“. В конкурсната програма са включени постановки на десет куклени трупи, ще бъде представен исборникът с наградени пиеси „Приказна фиеста“.
С карнавално шествие и много веселие ще бъде открит и тазгодишният фестивал, обясни директорът на Държавния куклен театър „Георги Митев“ Елена Дойчева: „Децата ще ги съберем пред читалище „Съгласие“ да станат свидетели на спектакъла „Цветна феерия“ на театрално- огнена формация „Повелители на мечти“, който е открит, уличен и заедно с актьорите и духовия оркестър ще тръгнат към театъра, където е официалното откриване в 17 часа.“ В конкурсната програма, която ще продължи в дните до събота, са включени спектакли на куклени театри от София, Пловдив, Варна, Бургас, Благоевград, Хасково, Добрич, Сливен и Ямбол. Международното участие в извънконкурсната програма на фестивала е за театри от Турция и Грузия. Фестивалът продължава до 26 април, когато ще бъдат раздадени театралните награди.
Община Ардино подготвя кандидатурата на град Ардино за участие в престижната инициатива на Световната организация по туризъм към ООН – „Най-добрите туристически селища“.
Инициативата се провежда за пета поредна година и има за цел да утвърди ролята на туризма при оценката и защитата на селските райони и свързаните с тях системи от знания, природно и културно наследство и местни ценности, както и да се насърчат иновативни, трансформиращи и устойчиви подходи за развитието на туризма в селските дестинации. В нея могат да участват населени места до 15 000 жители, характеризиращи се с ниска гъстота на населението, традиции в областта на земеделието, горското стопанство, животновъдството или риболова, както и споделени общи ценности и начин на живот. Кандидатурата на Ардино отговаря на всички изисквания и цели да подчертае богатото културно и природно наследство на региона, съчетано със стремеж към устойчиво и иновативно развитие на туризма.
Инициативата на Световната организация по туризъм обхваща три категории. Първата е за етикет за населено място, което е изключителен пример за дестинация за селски туризъм с признати културни и природни ресурси, което съхранява и популяризира ценности, продукти и начин на живот в селските райони и общността и се ангажира с иновации и устойчивост. Втората категория е по програма, която е от полза за редица населени места, които не отговарят напълно на критериите за етикет. Третата категория – „Мрежата“, ще осигури пространство за обмен на опит и добри практики, знания и възможности. Тя включва представители на населените места, удостоени с етикет „Най-доброто туристическо селище“, населените места, участващи в програмата за надграждане, както и експерти, партньори от публичния и частния сектор, ангажирани с насърчаването на туризма за развитие на селските райони.
Оценката на кандидатурите се извършва по редица показатели, сред които културни и природни ресурси, устойчивост (икономическа, социална и екологична), туристически потенциал, инфраструктура и свързаност, безопасност и сигурност. В предишните четири издания инициативата е събрала над 800 кандидатури от над 100 държави, а към днешна дата в Мрежата на най-добрите туристически селища членуват 254 дестинации от цял свят. С кандидатурата си Ардино прави важна крачка към международно признание и развитие като устойчива туристическа дестинация с богато наследство и силна местна общност.
Публично обсъждане на Проекта за бюджет на община Минерални бани ще се проведе от 14,30 часа на 24-ти април т.г. в заседателната зала на Общинския съвет. Обсъждането се провежда на основание чл.84, ал.2 от Закона за публичните финанси.
По време на проявата ще бъдепредставен проекта за общинския бюджет за 2025 г. Ще бъдат изслушани становища, мнения и предложения отстрана на местната общност. Предстои да бъде изготвен и протокол, който е неразделна част от проекта и който ще бъде предоставен за разглеждане на заседанията на комисиите към Общинския съвет.
Две момчета – Николай Димитров и Даниел Дубаров от Supergteam, преобразиха спирката на разклона за Атия. Това стана ясно от няколко публикации в социалните мрежи. Различни хора публикуваха снимки на неузнаваемата спирка.
Всички те споделят очарованието си от произведението на изкуството, в което се е превърнала тя. „Толкова е хубав този жест, че искам да го споделя навсякъде! Това е спирката до пасарелката в посока Бургас. Дано я опазим!!!! Защото е хубаво! Защото е уютно! Защото се усеща с колко добрина в душата и сръчност в ръцете е направено. Защото те кара да се чувстваш добре“, пише Иванка Георгиева във Фейсбук. Инициативата е подкрепена от кмета на град Черноморец – Росен Деспов.
Живко Тенев – GISSEN е включен със свои творби в 25-ото издание на Euro-kartoenale Kruishoutem в Белгия. Темата за тази година е „Шапката – Шапки долу!“, сподели артистът.
Откриването на изложбата и церемонията по връчването на наградите ще бъде на 19 април т.г. в Европейския център за карикатура в Круишутем. Международното жури имаше много трудна задача да сравни 2659 карикатури от 728 карикатуристи от 82 държави на 5-те континента. Всички те се съгласиха с високото качество на вписванията и избраха около 150 карикатури за изложбата и 100 творби за каталога.
Камерите на тол системата, които са разположени почти по цялата пътна мрежа в страната, вече могат да следят и за превишение на скоростта.
Това стана факт с промените в Закона за движението по пътищата, който предвиждат камерите на тол системата да започнат да следят автомобилите и за средна скорост. Тол камерите ще бъдат използвани за контрол на скоростта по пътищата. Тестовете започнаха в началото на април, като за тях са предвидени 500 преминавания при различни скорости, атмосферни условия и в различни части на денонощието. За всяко преминаване се сравнява реална скорост на автомобила с отчетената от системата по предварително утвърдена методика.
Министър Караджов за 37-те мерки: За всяка има срок и кой е отговорен. Директорът на „Националното тол управление“ инж. Олег Асенов обясни пред Нова тв, че информацията от камерата за средна скорост ще стига веднага до интерфейс, свързан с МВР. „Оттам нататък обработката на фишове ще бъде по обичайния механизъм – вероятно до няколко дни ще се получава съобщение чрез SMS, или чрез платформа за чатове. Глобите за средна скорост няма да се различават от тези към момента. Контролът от началото до края на отсечка не се прилага за по-дълги участъци. Стартирахме два проекта за публичност на информацията. До края на годината ще може да се вижда средното време за преминаване на определена отсечка спрямо средната скорост, която е засечена“, обясни той. Така още 294 камери ще засичат скоростта по пътищата у нас. На всяка отсечка ще има по една двойка камери. Тол системата ще предава данните за средна скорост на полицията автоматично, но все още няма глобени, тъй като периодът на функционирането ѝ в момента е тестови. „По-ефективно ще бъде засичането на средна скорост на къси участъци – с дължина между 2 и 20 км. Около 80 такива ще бъдат проследени на първия етап и ще ги въвеждаме поетапно. По маршрута София – Кулата могат да бъдат реализирани между 8 и 10 отсечки, при София – Варна може да са дори 12, а от София до Пловдив – 4 или 5. По отсечката от Троян към София има девет камери, които може да участват в засичане на средна скорост. Броят им трябва да се определи така, че да влияе на пътната безопасност“, каза инж. Асенов. Според него най-важното е да се подберат участъците с по-голяма концентрация на пътни произшествия, за да се развие механизъм за контрол с възпираща функция. „Системата за засичане на средна скорост работи на база на разпознаване на регистрационни номера и категория на автомобила. Четем данните на влизане и излизане от отсечката, така че няма как да се регистрира нарушение на кола, която не е присъствала на място“, коментира той. „Тол камерите може да се използват и за засичане на агресивно поведение – чрез функция за каране на малка дистанция“, отбеляза още директорът на „Националното тол управление“.