Фестивалът „Слънце, радост, красота“ предстои в Несебър

От 15 до 20 юни Несебър отново ще бъде домакин на един от най-утвърдените международни форуми за детско и младежко творчество. За 24-ти път фестивалът „Слънце, радост, красота“ ще събере на сцената на Амфитеатър „Жана Чимбулева“ над 1200 талантливи деца и младежи от България, Грузия, Молдова, Армения, Полша, Казахстан и Украйна.

В продължение на пет дни участниците ще представят богатство от творчески умения в областта на танцовото, вокалното, инструменталното и изобразителното изкуство. Международният фестивал създава възможности за културен обмен, творческо развитие и изграждане на приятелства между младите хора, обединени от любовта към изкуството. Патрон на фестивала е кметът на община Несебър Николай Димитров. Официалното откриване ще се състои на 15 юни от 20:30 часа на сцената на Амфитеатър „Жана Чимбулева“. По традиция началото на фестивала ще бъде поставено с празнично шествие на участниците, което ще премине по провлака към Стария Несебър. Във връзка с провеждането на дефилето, в часовия интервал от 20:00 до 23:00 часа, провлакът ще бъде затворен за движение на моторни превозни средства. Община Несебър кани жителите и гостите на града да се присъединят към празника на таланта, вдъхновението и приятелството и да подкрепят младите творци, които ще превърнат града на ЮНЕСКО в сцена на красотата и изкуството.

GISSEN представя България на международна изложба в Тренто

Карикатура на българският художник Живко Тенев – GISSEN е селектирана за 21-та международна изложба на карикатурата Trento Economics, който се провежда в италианския град Тренто. GISSEN е единственият български артист включен в изложбата, информираха от екипа на GISSEN.

Изложбата ще бъде подредена в „Палацо Трентини“. Темата на изложбата през тази година е „От пазара към нови сили. Надеждата на младите хора“. Имаше време, когато пазарът определяше правилата. Икономистите обясняваха, че той представлява най-добрият възможен синтез не само между търсене и предлагане, но и за цялата архитектура на света. Политиците, или поне голяма част от тях, теоретизираха за неговата ефективност. А журналистите усилваха ефектите му. За пореден път обаче нещата се развиха по различен начин, сподели GISSEN.

Пазарът, заедно с глобализацията, драстично намаля, оставяйки място за нови сили. В някои случаи те са наистина нови, в други са резултат от големи завръщания. Сред новите развития със сигурност е стремителният растеж на големите технологични компании, които са изградили империи в напредналите технологии и които сега са изправени пред най-голямото изпитание на изкуствения интелект.

GISSEN е редакционен художник на новинарския сайт Антен Ер от основаването му преди 20 години. Преди това е публикувал свои карикатури във вестниците „Антени“, „Пулс“, „Шипка“, „Демокрация“, „Ориент Експрес“, „Новинар Юг“ и много други издания. Печелил е награди за свои произведения на международни изложби в Италия, Сирия, Китай, Южна Корея и Сърбия. Сред най-успешните му карикатурни проекти са авторските изложби „Царят е г-о-о-о-л!“ /1996/, „Безкнижниците“ /2004/ и „Морска сатира“ /2010/ в Дома на хумора и сатирата в Габрово. Следват още изложбите „Червена книга“ /2007/, „Сезам, усмихни се!“ /2007/, „Мила Родино“ /2008/, „Стената на смеха“ /2009/, „24 карата“ /2010/, „Номер едно“ /2014/, „Царевичак“ /2015/, „GISSEN в страната на гочетата“ /2015/, „Репортаж от мястото на вица“ /2017/, „Europeada“ /2018/, „Каталунска Диада“ /2018/, „Кривици“ /2019/, „Жълтият GISSEN“ /2019/, „Няма никой в Рая“ /2019/, „америГанците“ /2020/, „ФейсБукварница“ /2020/, „Навъсен, усмихни се!“ /2020/, „Изгубени в прехода 1 и 2“ / 2021/, „Доктрината GISSEN“ /2021/, „Двойките“ /2022/, „Последният хидалго“ /2022/, „GISSEN в Капана“ /2022/, „BG Power“ /2023/, „Драски в мозъка“ /2023/, „Централна гара“ /2023/, „Поклонници в Рая“ /2024/, „Завръщане в Ла Манча“ /2024/, „Central News“ /2024/, „Urbi et Orbi“ /2025/, „Последна капка“ /2025/, „Пак този GISSEN“ /2025/ и „Моята световна война“ /2026/.

Карикатуристи от 6 континента рисуваха село Хухла като център на света

Приключи първото издание на конкурса за карикатура „Хухла, центърът на света“, организиран от Фондация „Хохла“ и издателска къща „Родопи“. 258 творби на 159 автори от 38 държави на 6 континента се включиха в пресъздаването на темата със средствата на карикатурата.

Проектът набра небивала популярност в гилдията, в цяла Европа, Близкия изток, Китай и др., коментира художникът Халит Куртулмуш – Айтослу от Бурса – един от тримата членове на журито. Не случайно Световната федерация на карикатуристите /FECO/ e оценила конкурса с 4 от 6 възможни звезди, което е изключително висок знак за качество. Другите членове на журито са художникът и журналист Живко Тенев – Gissen и издателят Иван Бунков, идеолог на фестивала „Мистериите на Хухла“ и автор на темата на конкурса.

Организаторите са избрали да провокират художниците от цял свят с карикатури заради универсалния език на жанра и неговата достъпност. Карикатурата не се нуждае от обяснителен текст, нито от превод, тя носи директно послание, което може да бъде и погалване, и плесница, дори ядрен удар, твърди Живко Тенев. Според Иван Бунков, надсловът на конкурса има подтекст, който почива на самоиронията и намигването към публиката и в този смисъл карикатурата е най-подходяща като форма на себеизразяване.

Въпреки острата конкуренция журито вече е подбрало най-добрите творби. Те ще бъдат оповестени през август в навечерието на поредните „Мистерии..“ в пограничното село Хухла, Ивайловградско. Награждаването ще се случи по време на фестивала, като церемонията ще се излъчва на живот в YouTube, а около 50 от най-интересните карикатури ще бъдат подредени в пътуваща изложба.

Извън класирането в състезанието са участвали деца от школа по рисуване в Пекин, които са впечатлили журито с артистичния си поглед и творбите им ще бъдат показани в отделна експозиция.

Откриха новият туристически сезон в Созопол

Под мотото „Лятото е сцена, Созопол е спектакъл!“ дадохме началото на новия летен сезон с много настроение, музика и незабравими емоции.
Созопол отново показа, че е много повече от морска дестинация – той е град на историята, културата, вдъхновението и срещите, които оставят следа.

През следващите месеци жителите и гостите на града ще могат да се насладят на богата програма от концерти, театрални постановки, фестивали, изложби и културни събития. Очакваме добър туристически сезон въпреки предизвикателствата, каза кметът на община Созопол Тихомир Янакиев. По думите му още в началото на юни курортният град се радва на сериозен интерес от чуждестранни туристи. „Созопол е пълен с англичани и немци още през юни. Ресторантите вече работят с резервации“, посочи кметът. Той отбеляза, че сред основните предизвикателства пред местната власт остават организацията на движението, паркирането и поддържането на чистотата в града по време на активния туристически сезон. Друг сериозен проблем, който той коментира са повишените цени, които оказват влияние както върху бизнеса, така и върху туристите. Янакиев подчерта, че общината се стреми да запази стабилност по отношение на местните налози и такси. По думите му данъкът върху недвижимите имоти не е променян вече седма година, туристическият данък остава без увеличение, а цената на синята зона също се запазва.

Кметът отправи послание към всички, ангажирани с туристическия сектор, да работят за доброто впечатление на посетителите. „Нека направим така, че когато си тръгват, туристите да запазят хубав спомен от Созопол и да пожелаят да се върнат отново“, каза той. Освен с красивите си плажове, Созопол предлага и богато културно-историческо наследство. „Извън плажовете също има какво да се види“, подчерта още Тихомир Янакиев. Музикалният старт на лято 2026 поставиха любимците от група FOUR, а кулминацията на вечерта бе концертът на обичаната от поколения българи Тони Димитрова, която изпълни сцената с емоция, топлина и незабравими песни.

Благотворителна инициатива подкрепи медицинския център в Банско

Второто издание на благотворителната инициатива Biathlon4All събра малки и големи на старта в подкрепа на една значима кауза – подпомагане на Спешния медицински център в Банско.

Събитието привлече над 100 участници от спортните клубове „Рилски спортист“ – Самоков, „Ком“ – Берковица, „Рожен“ – Чепеларе, „Банско 2019“ и Клуб по биатлон „Пирин“, както и десетки любители на спорта. Организатори на тазгодишното издание бяха Община Банско и Клуб по биатлон „Пирин“. Състезателното трасе с дължина 1,5 километра беше изградено в централната градска част на Банско и включваше секции за стрелба и наказателен рунд, пресъздавайки елементи от истинските биатлонни състезания. Събитието се проведе при силна подкрепа от родители, гости на Банско и множество доброволци, които допринесоха за отличната организация. Спортният форум беше официално открит от заместник-кмета на Община Банско Магдалена Юсева, която приветства участниците с думите:

„Второто издание на Biathlon4All ни събира за една много по-голяма победа от спортната. Днес всеки старт, всяка усмивка и всеки изминат метър подкрепят една благородна мисия – да помогнем на Спешния медицински център – Банско. Това е кауза за живота и здравето на нашите деца, родители и близки. Нека заедно превърнем спорта в сила за добро!“ Сред официалните гости на събитието беше и Венета Скорданова – представител на Спешния медицински център – Банско. Всички участници получиха медали за участие и подаръци, осигурени от спонсорите на инициативата. Специални награди бяха връчени на класиралите се до шесто място във всяка възрастова категория. Община Банско изразява своята гордост от успешната организация на събития, които насърчават масовия спорт, активния начин на живот и обществената ангажираност. Biathlon4All за пореден път доказа, че спортът може да бъде не само съревнование, но и мощен инструмент за подкрепа на значими обществени каузи.

Градушка удари Минерални бани

През последното денонощие в област Хасково най-много дъжд – 36,5 литра на кв.м е паднал в село Минерални бани, съобщиха дежурните от хидрометереологичната обсерватория в Хасково.

Двойно по-малко валежи – 18,8 литра на кв.м, са регистрирани в село Царева поляна, община Стамболово. В областния център Хасково количеството е 10,2 литра на квадрат. В населените места Минерални бани, село Изворово, община Харманли, и село Долно Ботево, община Стамболово, е валяла и градушка, но и на трите места ледените зърна са били с малък размер и нисък интензитет, уточниха от обсерваторията. Предишната сериозна валежна обстановка в региона бе на втори май, когато за три часа в Хасково паднаха 34,5 литра на квадрат.

„Градът, площадът – 12,00“ в Музея на GISSEN

Фотоизложбата „Градът, площадът – 12,00“ представя от днес Музея на GISSEN. Това е репортажна фотография от едно събитие. Като репортер съм правил стотици хиляди снимки, но винаги съм имал възможността да избирам гледната си точка.

Интересното тук е, че аз бях ситуиран в една единствена позиция, от която не можех да помръдна, защото рискувах да си изгубя зрителното поле, казва авторът. Въпреки това се получи доста разнопосочна тематика и това блокиране по никакъв начин не може да се разбере, споделя още той. Фотосите са направени в Перник по време на Международния фестивал на маскарадните игри „Сурва“. Изложбата съдържа 51 фотографии.

Най-успешните фотографски проекти на Живко Тенев – GISSEN до този момент са „Един град – две лица” /2008/, „Рабово – хлябът на боговете” /2010/, „Виното на Сабазий” /2012/, „Българският Холивуд” /2014/, „GISSEN: Antwerp – 14:00” /2018/, „Изгубен в Дубровник” /2019/, „Будва… удва… два-а-а!” /2019/, „С Ксенофонт на Метеора” /2019/, „Земята на Ван Гог” /2020/, „NIHIL SINE DEO” /2020/, „Париж си заслужава един GISSEN” /2020/, „Аз съм Амстердам” /2021/, „Един момент, Созопол!” /2021/, „Дайте шанс на Балканите!” /2021/, „Смях от обектива” /2022/, „Жеравна, насаме!” /2022/, “Една нощ в Лувъра” /2022/, “Един GISSEN броди из Европа” /2023/, “Разходка с PICASSO” /2023, „24 кадъра в година“ /2024/, „Забързани улици“ /2024/, „Балконът“ /2024/, „Закуска на тревата“ /2025/, „Малката земя“ /2025/ и „Фотоценз…Ура!“ /2025/.

GISSEN е един от най-креативните съвременни артисти в България с респектираща творческа биография. През последните 15 години авторът е представил над 200 свои изложби – живопис, графика, рисунка, карикатура, плакат, запазена марка и фотография. Има участия в повече от 170 международни изложби на карикатурата на пет континента. Печелил е отличия в Италия, Сирия, Китай и Южна Корея. Характерното за GISSEN е това, че от 2007-ма година насам, представя своите продукции единствено във виртуалното пространство, а последните от тях неизменно се превръщат в част от Музея на GISSEN, който съхранява вече 4 446 единици изкуство и то само на GISSEN.

1600 деца пеят и танцуват от днес на лятната сцена в Минерални бани

С традиционното шествие по централната улица в Минерални бани започна Международният детски етнофестивал „Децата на Балканите – с духовност в Европа“. Това е 23-тото издание на празника, който тази година събира 1600 деца от България, Сърбия, Молдова, Северна Македония и Босна и Херцеговина.

Фестивалът ще продължи три дни. Качващите се на сцената 275 групи, дуети и индивидуални изпълнители ще бъдат оценявани от три журита. Те са разпределени в три възрастови групи.

Както всяка година, преди откриването бяха поднесени венци и цветя на паметника на вдъхновителя и основателя на фестивала проф. д-р Желязко Христов (1948 – 2010 г.) Нека малките артисти покажат най-доброто от себе си, културните традиции на държавите и етносите си и така заедно да се опознаваме и вървим напред в Европа, каза президентът на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) Пламен Димитров на откриването на форума. Днес тази сцена ще стане място на магията на изкуството, на музиката и танца. Но още по-важно е, че зад всичко това ще стои паметта. Паметта към нашето богато културно наследство, към нашите традиции и обичаи, посочи в приветствието си заместник-министърът на образованието и науката Таня Панчева.

Народният представител от „Прогресивна България“ Тефик Парафитов, който е роден в Минерални бани сподели че за първи път той се е качил на тази сцена именно като участник в Първия международен детски етнофестивал и дори си спомни, че е участвал във възстановката „Сватба“.

Кметът на община Минерални бани Мюмюн Искендер приветства с добре дошли всички участници и гости. Искрено се надявам и пожелавам от сърце и занапред общината ни да продължава да посреща хилядите таланти от страната и чужбина, а публиката да се радва и наслаждава на великолепието и пъстротата на багрите и усмивките по лицата на нашите деца, каза още кметът Искендер. През всичките тези години Международният детски етнофестивал се утвърди като празник на толерантността и разбирателството. Това е празник, който възпитава подрастващите да приемат, да показват уважение и разбиране към различията. На този празник всички ставаме свидетели, как въпреки, че говорят различни езици, изповядват различни религии, децата успяват да се сприятеляват и се уважават.

Мили деца, приемете най-топлите ми и сърдечни поздрави, както за Етнофестивала, така и за Деня на детето – 1 юни! Защото вие, скъпи деца, сте най-хубавият ни дар в живота, нашето бъдеще, нашата надежда и вяра в доброто и красивото, добави още кметът на община Минерални бани Мюмюн Искендер.

Утре започва Международният детски етнофестивал в Минерални бани

Утре започва 23-ят Международен детски етнофестивал „Децата на Балканите – с духовност в Европа“. Проявата е организирана от КНСБ със съдействието на община Минерални бани. Фестивалът ще се проведе в рамките на 3 дни, като в рамките на всеки от дните ще се провежда конкурс в различна категория и ще завършва с награждаване – на 30 май – „Фолклор – танц“; – на 31 май -„Фолклор – вокал“,  „Поп, джаз и рок – вокал“, „Инструменталисти – народни инструменти“, „Инструменталисти – класически и съвременни инструменти“, – на 1 юни – „Модерен балет“, „Класически балет“, „Характерни танци“, „Спортни танци“, „Хип-хоп“.

Очаквеме да посрещнем около 1600 участници, придружители и гости на фестивала.     275 групи, дуети и индивидуални изпълнители от цяла България и чуждестранни участници от Босна и Херцеговина, Молдова, Северна Македония, Сърбия.

Изпълненията на участниците в детския фестивал ще бъдат оценявани от авторитетно жури, както следва: Фолклор – танцАкад. Красимир Петров, Проф. Антон Андонов, Ева Делинешева

Вокал и инструменталМими Иванова, Ваня Монева,Нели Андреева, проф. Георги Петков, Снежана Кърнолска, Светослав Почекански, Танц – класически, модерен балет, характерни танци, хип-хоп, спортни танци   – проф. Анна Пампулова,Цветанка Гергинова, Анатоли Клочков.

Паралелно с концертната програма, ще бъдат организирани съпътстващи дейности. Представяне на Благотворителна кампания на КНСБ „Помогни на дете“ в подкрепа на деца, които са загубили родителите си при трудова злополука. Ще се проведе майсторски клас на Нели Андреева. Ще има представяне на традиционни български художествени занаяти, със съдействието на Задругата на майсторите на народните художествени занаяти, Регионална занаятчийска камара – Хасково. Предвидени са кулинарни изложения, организирани от местните жители.

23-ят Международен детски етнофестивал идва в Минерални бани

23-ят Международен детски етнофестивал „Децата на Балканите – с духовност в Европа“ ще се открие на 30 май от 9,15 ч. в с. Минерални бани, област Хасково. Фестивалът ще започне с празнично шествие, водено от от Духов оркестър при Община Хасково, и Мажоретен състав при Младежки център – Хасково, в което ще взема участие групи от всички националности представени на фестивала. Приветствие към децата ще отправи президентът на КНСБ Пламен Димитров, председателят на Синдиката на българските учители д.ик.н. Янка Такева, заместник министъра на образованието д-р Таня Панчева, кметът на Минерални бани – Мюмюн Искендер и други официални гости.

Мими Иванова, трио „Фида“ и Теодора Евтимова от ШНП „Зора – Зорничка“ към НЧ „Зора -1982“ – гр. Хасково са подготвили музикален поздрав към децата. Участниците в детския етнофестивал са деца от 5 до 18 години– певци, инструменталисти и танцьори от  България и чужбина, които се състезават в три възратови.

Медиен партньор на събитието е Българската национална телевизия, която ще изготви три телевизионни предавания. В последсвие ще бъдат излъчени в ефира на БНТ.  Със съдействието на Студио „Мелодия“ ще можете да гледате цялата фестивална програма онлайн във Фейсбук страницата на КНСБ – https://www.facebook.com/CITUBulgaria  .

Началото на фолклорния фестивал е поставено на 1 юни 2001 г. в Летния театър в центъра на с. Минерални бани, област Хасково, по идея на проф. д-р Желязко Христов. От самото начало фестивалът събира участници от различни етноси, подчертава красотата в симбиозата от различия на културното ни наследство и създава незабравии преживявания.  Фестивалът е трибуна за изява на млади таланти в областта на музикалното и танцово изкуство и допринася за развитието на потенциала на децата.