„Слава за смет“ с Росен Тенев и Rian Grey ще забиват в Арт бар 158

Три проекта ще забиват алтернативен рок в Арт бар 158 в столицата от 19,00 часа на 25 юни. Това са „Слава за смет“ с Росен Тенев, Rian Grey и акустичния проект Go And Rusi.

„Слава за смет“ с Росен Тенев вече има зад гърба си своя първи албум „Искрено и меланхолично“. Албумът е издържан изцяло в стил пънк и алтернативен рок. Най-популярните парчета в албума са „Бях написал името ти тук“ и „Утеха за душата ми тъй крехка“. Публиката ще може да чуе и някои от най-новите парчета, създадени от проекта „Слава за смет“ с Росен Тенев.

Предстои I-ят международен конкурс за карикатура „Мистериите на Хухла“

Първи международен конкурс за карикатура „Мистериите на Хухла“ организира през тази година Фондация „Хохла“. Събитието ще бъде част от Международния фестивал „Мистериите на Хухла“, който ще се проведе за 28-и път от 5 до 7 септември в село Хухла (община Ивайловград), съобщават организаторите на събитието.

Те посочват, че тази година залагат на карикатурата, защото тя е универсален език, който е еднакво добре разбираем за всички хора по света, и искат да направят Хухла знаково място, като предложат на световните артисти да интерпретират темата „Хухла – център на света“. Конкурсът вече е обявен и Европейската асоциация на карикатуристите FECO го оцени по значимост с 4 звезди от 6 възможни. Проявата получи подкрепа и от Асоциацията на египетските карикатуристи, както и от най-голямата в света платформа за карикатура Iran Cartoon, съобщават организаторите.

Крайният срок за приемане на творби за участие е 31-ви май т.г. До момента за участие в конкурса са получени 65 творби от 42-ма световни автори от 18 държави: Англия, Бразилия, България, Русия, Румъния, Сърбия, САЩ, Северна Македония, Китай, Иран, Индия, Турция, Полша, Гърция, Германия, Мароко, Украйна и Чехия. Сред най-изявените световни артисти, откликнали на поканата за участие до този момент са доайенът на турската карикатура Ердоган Башол, Игор Смирнов от Русия, Алексей Талимонов от Англия, Азиз Бузекри от Мароко, Анатолий Станкулов от България и много други. Всеки ден получаваме нови и нови предложения за участие, а до крайния срок остават още 2 месеца, съобщават организаторите. Освен атрактивния награден фонд, за изложбата, която ще бъде подредена в село Хухла, ще бъдат селектирани най-добрите карикатури.

Членове на международното жури са Живко Тенев – Gissen, Халит Куртулмуш – карикатурист от Турция, и Калин Николов – карикатурист, график и завеждащ отдел „Графика“ в Галерията за чуждестранно изкуство – Квадрат 500. Откриването на изложбата ще бъде на 6 септември, съобщават организаторите. Условията за участие можете да намерите тук!

Инициатива „Книгите лекуват“ готвят в Кюстендил

С благотворителна инициатива в Кюстендил ще бъдат създадени библиотека и кътове за четене в отделението по педиатрия на местната болница. Това обявиха пред медиите директорът на Трето ОУ „Проф. Марин Дринов“ Божидар Попов и директорът на Регионалната библиотека „Емануил Попдимитров“ – София Пейчева.

Инициативата е под надслов „Книгите лекуват“, а основната ѝ цел е насърчаване на четенето. На 1 април – Световния ден на детската книга – в театъра в Кюстендил ще се състои великденски концерт-спектакъл за набиране на средства за каузата. В него ще участват ученици от ОУ „Проф. Марин Дринов“, деца от детските заведения в града, както и със специалното участие на Симона Петрова – Мона. Програмата ще бъде посветена на предстоящите празници – Великден, Лазаровден и Цветница, като ще включва и читателски театър, съобщиха организаторите. Средства ще се събират не само чрез закупуване на покани за концерта, но и чрез благотворителна изложба с творби на деца от клубове по изобразително и приложно изкуство и от детските градини. В изложбата ще бъдат представени тематични картини с илюстрации по детски книги. От библиотеката ще предложат и т.нар. „книги на тъмно“ – опаковани издания с цитати от произведенията, които посетителите ще могат да закупят на символична цена.

Инициативата ще продължи от 1 до 14 април. До 23 април – Световния ден на книгата, организаторите се надяват проектът да бъде напълно реализиран. „Припознахме в инициативата една от основните ни мисии – да свързваме най-малките с четенето“, каза директорът на библиотеката София Пейчева. Тя уточни, че ще бъдат закупени нови издания за болничната библиотека. „Книгите ще бъдат обозначени със специални стикери с логото на кампанията и ще бъдат предоставяни в здравното заведение със свободен достъп“, допълни тя. Инициативата получава подкрепа и от други институции. По време на кампанията предстои да бъде обявен и национален конкурс за детска илюстрация по любима книга. „През април предстои и Маратонът на четенето, а тази година в Кюстендил той ще бъде под мотото „Четем с кака и батко“, за да създадем приемственост между учениците от професионалните гимназии и основните училища – по-големите ще четат на по-малките“, допълни Пейчева.

„Зад кулисите на приказките“ ще представят в Ямбол

Изложбата „Зад кулисите на приказките“ ще представи в Ямбол кукли, сценографии и театрални истории на близо 70 години, обявиха организаторите от Държавния куклен театър „Георги Митев“.

Откриването ѝ е на 23 март от 18:00 часа в градската Художествена галерия „Жорж Папазов“. Експозицията се организира по случай Международния ден на кукления театър – 21 март, и Световния ден на театъра – 27 март. „Зад кулисите на приказките“ ще покаже кукли на любими герои от богатия архив на Ямболския куклен театър, събрал историята му от неговото създаване през 1957 г. до днес.

Празникът „Кюстендилска пролет“ ще се проведе на 14 март

Празникът Кюстендилска пролет ще започне в събота с избора на девойка – символ на града, това съобщиха на пресконференция кметът на Община Кюстендил Огнян Атанасов и началникът на местния общински отдел „Култура и духовно развитие“ Емануела Дюлгерска. 

Изборът на девойката, която ще носи титлата „Кюстендилска пролет“, ще се състои на специален спектакъл, който ще започне от 19:00 часа на площад „Велбъжд“ в града. Тази година се фокусираме върху децата на Кюстендил – на това как порастват и съзряват. В програмата акцентираме на наши известни изпълнители, сред които: Симона Петрова – Мона, Петя Миленова, Александра Борисова, трио „Идна“, танцов ансамбъл „Осогово“, вокална група „Калпазани“, посочи кметът Атанасов и допълни, че на сцената ще излезе и Михаела Маринова. Кметът отбеляза, че смята, че „ще се получи добър спектакъл, който ще доведе гости и от други градове“. На 19 март предстои откриването и на традиционната изложба на местните художници в художествената галерия „Владимир Димитров-Майстора“, която също е под надслов „Кюстендилска пролет“. Същият ден ще се състои и фолклорен концерт с вход свободен, който ще представи българския фолклор през очите на децата. Гост изпълнители в него ще са Радостина Николова Стоян Петков и Денислав Низамски.

На официалната дата на празника на Кюстендил – 21 март, ще бъде представена девойката, избрана да носи титлата „Кюстендилска пролет“ 2026 г., и двете й подгласнички. Трите момичета ще получат символите на града от своите предшественички. Ще се проведе и традиционната „Алея на занаятите“ в центъра на града, която ще представи живите занаяти в Кюстендилско, каза Атанасов. Празничната програма предвижда творчески работилници за деца, традиционен молебен за здраве и общоградско шествие към хълма Хисарлъка. Културни и музикални програми ще има и на централния площад „Велбъжд“ и на сцени в Хисарлъка. Сред изпълнителите са рок-групи, фолклорни изпълнители, а в програмата е и концерт на Графа.

„Кюстендилска пролет е празникът на младостта, новата година за нашия град, свързана с надеждите и вярата в по-добро бъдеще. Затова всички празнични събития са насочени към младите хора“, каза Емануела Дюлгерска. Тя посочи, че в конкурса в събота участват 14 момичета. „Специални официални гости на тазгодишното издание на празника ще бъдат девойките, избирани през годините. Те ще бъдат част от събитията и заедно с останалите членове от журито, ще имат глас в избора на новата „Кюстендилска пролет“, допълни Дюлгерска. Съвместно с Държавния архив Кюстендил и с местната Регионална библиотека се подготвя и изложба, която ще направи преглед на всички години, в които се е отбелязвал празникът. През 2026-а се навършват 60 години от основаването на конкурса „Кюстендилска пролет“, каза още Дюлгерска.

Велико Търново се готви за фестивал на побратимените градове

Международен фестивал на побратимените градове на Велико Търново ще се проведе за първи път в старата столица на България от 21 до 23 март. Това съобщиха от Националната секция на Международния съвет на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства (CIOFF) в България, които организират събитието заедно с Община Велико Търново.

Фестивалът ще събере фолклорни ансамбли и културни представители от градове – побратими на Велико Търново и има за цел да насърчи културния обмен, приятелството и сътрудничеството между различни държави чрез богатството на традиционната музика, танци и сценично изкуство. В програмата на събитието са включени гала концерт с участието на всички състави в Двореца на културата и спорта „Васил Левски“ на 21 март, дефиле в парк „Марно поле“ и концерт на сцената пред Общината на 22 март, които са част от празничната програма на града. Във фестивала ще участват Танцова група „Budapest Dance Art Studio (BTS)“ от Будапеща, Унгария – район Зугло (XIV район), Народен танцов театър „Барви“ от Полтава, Украйна, Фолклорен танцов ансамбъл на община Османгази в Бурса, Турция. Сред участниците ще са още Академичен фолклорен ансамбъл „Оро“ от Ниш, Сърбия, Фолклорен ансамбъл „Илинден“ от Битоля, Република Северна Македония и Професионален фолклорен ансамбъл „Искра“ от Велико Търново. Инициативите се осъществяват по проекта на Община Велико Търново „Мета-култура: Велико Търново“, по процедура чрез директно предоставяне на средства „Схема за безвъзмездна помощ „Ново поколение местни политики за култура за големи общини“. Проектът се финансира от Европейския съюз чрез инструмента „Следващо поколение ЕС“ (NextGenerationEU), в рамките на Компонент „Социално включване“, Инвестиция „Развитие на културните и творчески сектори“ от Механизма за възстановяване и устойчивост на ЕС.

16 дами ще мерят умения на автомобилно състезание в Панагюрище

По предварителни данни 16 дами, любителки на автомобилите и автомобилните спортове, ще участват в автомобилно приложно състезание в Панагюрище за Деня на жената, организирано от Общината, спортен клуб „Интерспийд Нова генерация“ и „Аутоцар Рали Сервиз“.

Това каза Валя Панталеева, председател на  спортния клуб „Интерспийд Нова генерация“. Откриването е в събота, 7 март, от 16:00 часа на общинския паркинг срещу хотел „Арена Асарел“, след което ще започне състезанието. Дамите ще участват със собствени автомобили, като надпреварата ще бъде в три категории – автомобили до 1300 кубика, автомобили над 1300 кубика и електрически автомобили, уточни Панталеева. Състезанието е за скорост и майсторско управление на автомобил, съобразено с условията на ежедневно шофиране в градска среда, посочи тя. Участничките ще стартират от място и ще финишират по часовник, а класирането ще се определя според най-кратко време, майсторско управление, паркиране в тясно пространство и изпълнение на отделни елементи по схема. В Панагюрище подобно състезание се организира за втори път, като първото е било преди 10 години, припомни Панталеева. По думите ѝ през годината състезания се планират и в Копривщица, Вършец и в София. Спортният клуб „Интерспийд Нова генерация“ е организатор и на състезанията рали „Средна гора“ и „Траянова врата“ и планинското рали „Панагюрище 2013“.

14 случая на работа без трудов договор в Хасково през 2026 г.

Общо 14 случая на работа без трудов договор са установени в област Хасково от началото на 2026 година, съобщиха от Дирекция „Инспекция по труда“ – Хасково в ежемесечния си бюлетин с отчет за извършената дейността по Закона за здравословни и безопасни условия за труд и по Кодекс на труда.

Според данните от инспекцията през цялата 2025 година без трудов договор са открити при проверки общо 143 работници, а броят на нередовно наетите през 2024 година бе 125. В първия месец на настоящата година инспекторите са извършили 87 проверки, от които 53 в областния център и 34 в останалите общини, се посочва още в обобщената информация. По сигнали на граждани са осъществените 16 проверки. Констатирани са общо 453 нарушения, като 225 от тях са свързани с трудовите правоотношения, а 223 – с осигуряването на здравословни и безопасни условия на труд. През януари са приложени 435 принудителни административни мерки и са съставени 31 акта за установяване на административни нарушения. Издадени са и девет разрешения за наемане на непълнолетни лица.

От Инспекцията по труда напомнят, че писменият трудов договор, сключен преди постъпване на работа, е основната гаранция за защита на трудовите права. Работникът трябва да получи екземпляр от договора, копие от уведомлението до Националната агенция за приходите и длъжностна характеристика преди да започне работа. Допускането до работното място без тези документи е нарушение на закона. По действащото законодателство работата без трудов договор не се счита за маловажно нарушение и при всеки установен случай се налага санкция, подчертават от дирекцията. През 2026 година контролът ще остане насочен към ограничаване на недекларираната заетост и гарантиране на законосъобразното полагане на труд в региона.

Предприемач дари 40 000 евро на социалния патронаж в Куклен

Предприемачът Георги Чалъмов дари 40 000 евро за покриване на разходите за храна и режийни на домашния социален патронаж в Куклен. Заявлението му за дарение беше одобрено от Общинския съвет в града.

Общинският съвет реши да включи в границите на урбанизираните територии на града части от 11 местности – Червенака, Пранга дере, Хайва чешма, Кайнаклъка, Вриш, Исака, Сарая, Дерменлика, Шабан дере, Кушла и  Плоча. Голяма част от описаните територии са вече урегулирани за жилищно застрояване. Целта на администрацията е да изготви подробен устройствен план за тях, като се структурират зони, предвидени за жилищно застрояване със съпътстващата социална и техническа инфраструктура. Миналата година Общинският съвет включи в урбанизираните територии и местностите Хайва чешма, Исака и Кайнаклъка. Съветниците одобриха и предложението да бъдат бракувани активи на администрацията, сред които трактор, леки автомобили, лаптопи и таблети.

Откриха общежитие на Земеделската гимназия в Сандански

Официално беше открито обновеното общежитие на Земеделската професионална гимназия „Климент Тимирязев“ в Сандански. Събитието започна с тържествен водосвет за здраве и благополучие, отслужен от отец Георги Танчев и отец Антон Ангелов.

Гости на тържеството бяха кметът на община Сандански Атанас Стоянов, представители на местната власт, ръководители на образователни институции, учители, ученици, духовници и гости. В словото си кметът подчерта, че инвестициите в образователната инфраструктура са реалното доказателство, че образованието е приоритет, когато зад думите стоят конкретни действия. Той определи Земеделската професионална гимназия „Климент Тимирязев“ като пример за устойчиво развитие и последователна политика в осигуряването на съвременни условия за обучение и живот на учениците.

Директорът на гимназията Емил Терзийски отбеляза, че обновяването на общежитието е дългогодишна цел на училищния колектив и допълни, че през последните две години в развитието на учебното заведение са инвестирани над 10 млн. лева, включително чрез реализирането на проекти по Националния план за възстановяване и устойчивост. По думите му новата база ще осигури спокойна и сигурна среда за учениците от региона и страната, които се обучават в гимназията. Сградата е обновена по проект „Основен ремонт и рехабилитация на общежитието на Земеделската професионална гимназия „Климент Тимирязев“. Той е реализиран с финансовата подкрепа на Механизма за възстановяване и устойчивост по Националния план за възстановяване и устойчивост. Общата стойност на инвестицията е 2 831 093,70 евро. Общежитието е на пет етажа. В него са настанени около 20 деца от Петрич, Сандански, Струмяни и Бобов дол. По думите на директора Емил Терзийски ще бъде предоставена възможност сградата да се използва и от възпитаници на други учебни заведения, като вече има запитвания за настаняване.

В рамките на проекта сградата е напълно обновена и приведена в съответствие със съвременните изисквания за енергийна ефективност. Извършена е топлоизолация на външните стени, покрива и пода, подменена е дограмата с нова PVC система със стъклопакет. Осигурен е достъп до всички етажи чрез монтиране на два нови асансьора. Подменени са системите за отопление, охлаждане и вентилация, а на покрива е изградена соларна фотоволтаична система за собствени нужди. Изцяло реновирани са 85 стаи, оборудвани с нови, ергономични мебели. На всеки етаж са обособени зали за общо ползване с кухненски кътове и пространства за отдих и социализация.